Филми на открито информират софиянци за вредите от тютюнопушенето

29.05.2012г. / 11 11ч.
Аз жената
Филми на открито информират софиянци за вредите от тютюнопушенето

На 31 май 2012, четвъртък, от 16 часа в градинката пред Народния театър „Иван Вазов“ ще се проведе събитие, което има за цел да информира населението за вредите от активното и пасивно тютюнопушене.

На събитието ще бъдат представени филми за вредата от тютюнопушенето у дома, на работното място, за нуждата от въвеждането на пълна забрана в закритите обществени места и обществения транспорт. Ще бъдат дадени и съвети за това как да се откажем окончателно от вредния навик. След прожектирането на филмите са предвидени викторини с въпроси и отговори и много награди. Ще бъдат разпространявани информационни материали – брошури, листовки, стикери, анкетни карти. Събитието в София е част от национална кампания, която се проведе в 19 града на страната.

Информационната кампания в София се организира съвместно с редица други активности по повод Световния ден без тютюнопушене – 31 май. Посетителите ще могат да измерят различни показатели на белия дроб като капацитет, еластичност, количество въглероден монооксид в издишания въздух, ще могат да намерят информация за програми за отказване на тютюнопушенето и др.

Партньори на кампанията са Столична община, Комисия за защита на потребителите, Регионална здравна инспекция, браншови организации, НПО на национално и регионално ниво, национални и регионални медии, лидери на мнение, лекари, журналисти.

За вредите от тютюнопушенето в цифри:

Тютюневият дим е съставен от хиляди химически вещества, които могат да доведат до увреждане на всяка част от човешкия организъм – голям процент от тези вещества са много токсични: някои поразяват кръвоносните съдове, други причиняват рак. Съдържащият се в тютюна никотин предизвиква при по-голяма част от пушачите висока степен на зависимост – приема се, че тя е толкова силна, колкото тази, причинена от хероина. Това превръща тютюна в най-често употребявания и единствения напълно легален и свободно продаван наркотик. Употребата на тютюневи изделия причинява увреждания не само на пушачите, но и на всички хора, изложени на тютюневия дим.

Когато тютюнът се приема чрез пушене, към въздействието на никотина се добавят и хиляди освобождаващи се при горене токсични вещества. Световната здравна организация и Международната агенция за изследване на рака класифицират тютюневия дим като канцероген клас А за човека – такъв, при който няма безопасно минимално ниво на излагане на въздействие. Горящата цигара освобождава над 7000 газообразни съставки и частици под влияние на високата температура, които предизвикват рак, болестни мутации или увреждане на плода; дразнят дихателните пътища, вредят на репродукцията и растежа. С най-вредно въздействие върху човешкия организъм са въглеродният монооксид и катраните.

Инициативата се организира от Министерство на здравеопазването, Столична община, Столична РЗИ и Медия Експерт Груп 2011.

Какви са последиците от тютюнопушенето?

Близо 13 милиона души в 27-те държави на Европейския съюз страдат от едно или няколко заболявания, свързани с тютюнопушенето. Ето и най-честите болести, предизвикани от тютюнопушенето:

Сърдечносъдовата система: Изпушването на всяка цигара ускорява сърдечната дейност с около 20 удара в минута, което изтощава сърцето и води до повишаване на кръвното налягане с 20 до 40%. Нараства рискът от инфаркт и инсулт.

Дихателната система: С цигарения дим в белите дробове навлизат много токсични вещества, които могат да доведат до остър и хроничен бронхит и други инфекции на долните дихателни пътища, бронхиална астма, хронична обструктивна белодробна болест.

Ракови заболявания: Тютюневият дим съдържа около 69 канцерогена, което увеличава риска от развитие на ракови заболявания с различно локализиране: бял дроб, бронхи, трахея, устна кухина, хранопровод, стомах, дванадесетопръстник, черен дроб, панкреас, бъбреци, пикочен мехур, шийка на матката, както и рак на кръвта.

Половата система: Тютюнопушенето води до по-голям риск от импотентност и намалена репродуктивна способност при мъжете, до по-голяма честота на менструални смущения, безплодие, преждевременно раждане, аборти и по-ранен климактериум при жените. При тютюнопушене по време на бременност или кърмене токсичните вещества преминават в плода или кърмата.

Освен тези заболявания тютюнопушенето има негативно въздействие върху:

Нервната система, като спомага за отслабване на паметта, влошаване на слуха и зрението, развитие на катаракта;

Храносмилателната система: възпаление на венците, неприятен дъх, повишен риск от хроничен гастрит, язва;

Опорно-двигателния апарат: остеопороза, фрактури на бедрената кост;

Кожата: състаряване на кожата и поява на ранни бръчки;

Ендокринната система: под въздействието на никотина надбъбречните жлези отделят голямо количество адреналин в кръвта, което води до повишаване на кръвното налягане, учестяване на сърдечната дейност, увеличаване на кръвната захар, извличане на калций от костите и т. н.

Проучванията показват следните резултати за вредата от тютюневия дим при пасивните пушачи: В сравнение с непушачите, които не са изложени на тютюнев дим, здравният риск при пасивните пушачи нараства 2 пъти за сърдечносъдови и мозъчносъдови заболявания; 2 до 3,5 пъти за онкологични заболявания; 2 пъти за белодробни заболявания.

Особено опасно е тютюнопушенето у дома, защото ако в кафенето прекарваме например 1 час, то в домовете си живеем постоянно. По данни на Евробарометър през 2009 г. тютюнопушене се осъществява в повече от половината български домове.

Особено голяма е вредата от тютюневия дим за децата пасивни пушачи. Според Световната здравна организация около 1/2 от всички деца в света са пасивни пушачи. Някои от възможните последици за детския организъм са: негативно въздействие върху двигателната система, понижени съпротивителни сили на организма; 10-15 пъти по-чести боледувания от белодробни инфекции; 35 % по-висок риск от заболявания на средното ухо и 50 % по-висок риск от бронхиална астма. Това са само част от негативните здравословни последици върху децата пасивни пушачи. Освен тях рискът от редица болести, засягащи възрастните, като ракови заболявания и остеопороза, се залага още в детството. Рискът за здравето на децата пасивни пушачи е четири пъти по-висок в сравнение с възрастните пасивни пушачи.

Снимка: Reuters

Прочетете още:

Коментирай