Снимка: Reuters
През зимата прекарваме много време на закрито, дълги часове стоим затворени в една стая без да излизаме навън, затова е важно да овлажняваме периодически въздуха. Така намалява прахът, облекчава се дишането, кожата ни се хидратира, става красива и с хубав тен, увеличава се работоспособността ни като ставаме по-бодри и енергични. Ето няколко начина, които можем да приложим:
Редовно проветрявайте стаята
Отваряйте прозореца не по-малко от 3 пъти дневно за 5-10 минути. Колкото по-широко го отворите, толкова по-бързо ще се проветри. Но трябва да знаете, че студеният въздух е сух, затова е необходимо допълнително овлажняване и с други методи.
Стайни цветя
Най-естественият начин въздухът в стаята да бъде постоянно влажен е като сложите поне 3-4 саксии с цветя – колкото по-големи са листата им, толкова по-добре.
Овлажняването на въздуха става чрез изпарението на влагата от почвата през листата на растенията. Освен това въздухът се насища с полезни йони. Има растения, които отделят и органични вещества, които ефективно дезинфектират въздуха.
Най-подходящи са: папрат, стайна липа (sparmannia), фикус, драцена, хибискус, фатсия, кипарисова трева или циперус, нефролепис.
Сложете в помещенията съдове с вода
Около печките/радиаторите сложете съдове с вода. На радиаторите може да слагате периодично влажна памучна кърпа. Имайте предвид, че редовно трябва да миете съдовете, за да не се размножат в тях микроорганизми.
Мокрото пране вътре
Не правете грешката да вкарвате пълен простор с мокро пране в хола/спалнята. Има опасност по стените, зад шкафовете и в нишите да се развие мухъл, книгите и мебелите ви да пострадат. От прекалената влага страда и електротехниката – телевизори, компютри, музикална уредба, музикални инструменти.
Сушете дрехи в стаята само в краен случай и то само няколко. Дори и тогава отваряйте често прозореца, за да излезе навън излишната влага.
Уреди за овлажняване на въздуха
На пазара има различни уреди за овлажняване на въздуха – някой от тях имат система за йонизиране, други го ароматизират, трети – най-обикновените прекарват сухия въздух през мокра гъба; ултразвукови овлажнители – които разбиват водата с помощта на вибрираща мембрана.