Снимка: Sxc.hu
Пародонтитът, известен още като пародонтоза е инфекция на тъканите, които поддържат зъбите. Милиони хора страдат от нея, някои дори не подозират за проблема. Тя се причинява от бактерии, образуващи плаката в устата.
Миейки зъбите си, ние отстраняваме само част от тази плака. Останалата се втвърдява в зъбен камък.
Той се оформя около венеца, което може да доведе до раздразване и заразяване на венците, което води до самото заболяване.
Пародонтозата има два етапа.
Първият етап е гингивит, характерен с възпаление на венците и е ранен стадий на пародонтоза. Бактериите са между венеца и зъба, което поражда възпалението.
Вторият етап е пародонтозата, която ако не се лекува навреме, може да доведе до необратимо увреждане на венците, зъбите и околните кости.
При нея тъканта, която държи зъбите за костта е разрушена, което води до отдръпване на венците от зъбите и може да доведе до загубата им.
Кое увеличава риска от пародонтоза?
Изследователи са установили, че за хората със заболяване на венците има по-голяма вероятност да страдат от исхемична болест на сърцето.
Тяхната теория е, че бактериите в устната кухина могат да повлияят на сърцето. Влизайки в кръвния поток се свързват с мастните плаки в сърдечните кръвоносни съдове и допринасят за образуването на съсиреци.
Пародонтозата най-често засяга хора в средна възраст между 35 и 45 години, но се случва макар и рядко и при тинейджъри. В пубертета хормоналните промени биха могли да изложат децата на по-голям риск от пародонтоза.
През този период повишеното ниво на хормони като прогестерон и естроген може да доведе до повишено кръвообращение във венците. Това от своя страна предизвиква по-голяма чувствителност, подуване и зачервяване.
Пародонтозата е предотвратима, стига да спазваме определени правила.
Симптомите на пародонтоза са :
Спазвайте добра орална хигиена и посещавайте редовно вашия зъболекар за здрава и красива усмивка.