Снимка: Sxc.hu
Предменструалният синдром е онзи период преди месечния цикъл, в който повечето дами се оплакват от подут корем, болезнени и подути гърди, раздразнителност, главоболие. Според статистиките всяка трета жена страда от този синдром.
Това не бива да ни плаши. С помощта на определени храни, бихме могли да намалим значително това ежемесечно неразположение. Кои са те ?
Резултати от дългосрочно проучване на повече от 3000 жени показват, че дамите, които пият четири чаши нискомаслено или обезмаслено мляко ( както и консумацията на други нискомаслени продукти) са имали с 40% по-малък риск от развитието на ПМС, в сравнение с другите, консумирали само по една чаша на седмица.
Добре е да приемаме 1000-1200 милиграма калций и 400 IU* витамин D дневно, което е равно на четири чаши нискомаслено или обезмаслено мляко.
Всички тези храни са богати на магнезий. Препоръчителното дневно количество е 320 милиграма магнезий на ден. Например, една чаша сварен спанак съдържа около 157 милиграма, чаша соя съдържа около 148 милиграма, чаша пълнозърнесто брашно има около 166 милиграма магнезий.
След месечния цикъл трябва да добавим повече желязо към хранителния режим, който спазваме. Хапвайте крехко червено месо, стриди. Те са чудесен източник на желязо, но не прекалявайте с тяхната консумация.
Яденето на твърде много червено месо може да увеличи риска от ендометриоза. Болезнено състояние, при което тъкан на матката се установява извън нея, в други области на таза, като яйчниците и фалопиевите тръби.
Лененото семе и соята са богати на фитоестрогени. Растителни химикали, които имитират естроген, който може да помогне за балансирането на хормоните по време на цикъл.
*1 мкг холекалциферол = 40 международни единици (international unit) IU витамин D