Снимка: Sxc.hu
Добрата концентрация изисква редовни мозъчни тренировки. Въпреки че решаването на различни логически задачи и социалните игри са важни, има определи храни, които е добре да се консумират, за да се подобри дейността на мозъка. Хранителният режим, който спазвате се нуждае от редица витамини, минерали и вещества, за да може той да се нарече здравословен.
Това са някои от най-важните храни, които е добре да консумирате по-често, за да се радвате на добро здраве и остър ум.
Шоколад
Според изследователи от университета L’Aquila в Италия средните и високи количества на флавоноили, които се съдържат в какаото могат да подобрят концентрацията и проблемите с паметта. В продължение на осем седмици са били изследвани хора, които имащи проблеми с паметта и концентрацията. Резултатите показват, че консумирането на какаови напитки и шоколад могат да подобрят значително паметта.
Карфиол
Този зеленчук е богат на холин, хранително вещество от групата на витамин B. Неговата редовна консумация увеличава енергията и активността на тази част от мозъка, която отговаря за взимането на решенията и концентрацията.
Люти чушки
Те не само помагат да увеличите метаболизма, но според учени от Brown University химичните промени, които настъпват в мозъка при консумацията им, подобряват учебния процес и паметта.
Сладки картофи
Те са много полезни, не само за вашата диета. Богати са на бета-каротин и са част от менюто на японците, които са известни с дълголетието си. Освен това благоприятстват конгнитивните процеси.
Пъпеш
Богат е на бета-каротин, както и витамин С. Витамин С предпазва мозъчните клетки от преждевременно остаряване.
Сок от цвекло
Този полезен сок увеличава притока на кръв към мозъка и подобрява познавателните способности , твърдят изследователи от Wake Forest University. Богат е на магнезий и витамин U.
Кисело мляко
Според скорошно проучване, проведено в UCLA, хората които консумират редовно пробиотици (полезни бактерии в киселото мляко) подобряват дейността на мозъчната функция. Промяната в бактериалната среда в червата стимулира сигнал, който се изпраща в мозъка, подобряващ функцията на познавателните области на главния мозък.