Снимка: Shc.hu
У дома като малки постоянно са ни казвали „изчисти си ушите“ и човек остава с впечатление, че от както свят светува са съществували пластмасовите клечки за уши с памучета в двата края – лесно, удобно и практично. Или не съвсем.
Оказва се, че почистването на уши с клечки не е най-безопасното и най-здравословното. Ако в ушите ви се натрупва прекалено много ушна кал, то причината не е, че не ги чистите редовно, а защото или имате повишена секреция на жлезите, или по-тесни канали, или нещо друго, но… клечките не помагат.
Няма да забравя как се изказа един лекар, специалист по уши, нос и гърло по отношение на клечките за уши – Взе да ме изпитва като ученичка. „Вълците чистят ли си ушите с клечки за уши?“ Как да отговориш на този въпрос? И след като не получи някакъв гениален отговор, каза ами „тогава за какво са ви и на вас клечките за уши – вредно е.“
Това обяснение честно казано много ми хареса, защото усещането да си чистиш ушите с клечки не е от най-приятните, особено ако си от старателните. Според него било достатъчно да си изчистиш ушите с края на кърпата. И от тогава смятам, че човекът си е напълно прав.
Ако не успееш да си изчистиш ушите по този начин, значи проблемът ти е другаде и ушната кал трябва да се извади по друг начин. Има хора, при които ушната кал се натрупва много повече, отколкото при останалите и те трябва да почистват ушната кал със специални спрейове, свещи и т. н., предписани им от специалист.