Над 60% от българите не разпознават симптомите на диабета

Започна кампанията „Заедно срещу диабета“

23.09.2013г. / 14 50ч.
Аз жената
Снимка: Sxc.hu

Снимка: Sxc.hu

На 23 септември 2013 г. с пресконференция бе даден старт на национална информационна кампания „Заедно срещу диабета“. Нейната цел е да се повиши информираността сред обществото за това водещо социално-значимо заболяване, от което в момента страдат близо половин милион българи.

Партньори на инициативата са Комисията по здравеопазването към 42-ро Народно събрание, Българска асоциация „Диабет“ (БАД), Национална асоциация на децата с диабет (НАДД), Национална пациентска организация (НПО) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АRPharM).

Диабетът е 4-та водеща причина за смъртност във високо развитите страни и е разпространен с мащабите на епидемия в по-бедните държави. Данните сочат, че около 80% от болните от диабет са от държави с нисък до среден доход. Според Световната здравна организация (СЗО) през 2011 г. в света е имало 366 млн. диабетици, но ако не се вземат мерки, до 2030 г. броят им ще достигне 552 млн. Смята се, че най-голям брой диабетици има във възрастовата група на 40-59-годишните. В света се изразходват над 465 млрд. долара годишно за лечение на диабета и усложненията му.

Свързани статии

В България всеки 10-ти е с диабет. Честотата на захарната болест у нас е 9,6%, сочат данните от 2012 г. (сп. „Ендокринология“, април 2012), докато през 2006 г. 8,4% от българското население е страдало от диабет. Заболяването се среща по-често сред мъжете: 56,7% срещу 43,3% при жените.

За сравнение, диабетно болните в Словакия са 6,6% от населението, в Полша – 10,6%, в Италия – 4,8%, Германия – 8,9%.

Какво (не)знаят българите за диабета?

Данните от проучване, направено в края на месец август 2013 г. сред 1000 българи от цялата страна показват, че над 90% от нестрадащите от болестта са информирани, че наднорменото тегло и заседналият начин на живот могат да са причина за възникване на диабет, но само 63% от тях знаят, че приблизително половината случаи на диабет в зряла възраст могат да се избегнат. Повечето запитани (61%), които не страдат от болестта, не разпознават основните признаци за наличие на диабет. Според 68% от анкетираните сърцебиенето е симптом на заболяването, а един от водещите признаци за диабет – жаждата, се разпознава само от 1% от респондентите.

Личният лекар е първият избор на повечето пациенти, които се съмняват, че са болни от диабет. Общопрактикуващ лекар биха посетили 59% от запитаните, 27% биха измерили кръвната си захар и 14% ще се обърнат към ендокринолог.

Мнозинството пациенти с диабет са добре информирани, че ако не се лекуват, са застрашени от развитие на диабетните усложнения, и обратното – ако се лекуват правилно тези усложнения могат да бъдат избегнати. За съжаление, половината диабетици не познават добре стойностите на добрия гликемичен контрол, към който трябва да се стремят. Голяма част от пациентите (40%), лекуващи се с таблетки, не са посещавали специалист-ендокринолог през изминалата година и не са изследвали стойностите на гликирания хемоглобин (показател, отразяващ контрола на диабета през последните 3 месеца). Проучването на състоянието на гликемичен контрол показва, че само половината от лекуващите се диабетици са с добри показатели, а останалите са в риск за развитие на инвалидизиращите диабетни усложнения.

Коментирай