Снимка:Photl
Бета глюканите са вид водноразтворими фибри, изключително полезни за здравето и с мощно действие срещу лошия холестерол. Те представляват влакна, свързани в състава на жлъчните киселини, необходими за метаболизиране на храната.
Тези киселини се генерират в черния дроб с помощта на холестерола в организма, като по този начин нивата му спадат. Затова е добре да се приемат повече такива храни, които да провокират редукцията му в организма и впрягането му в механизми, намаляващи нивото му.
Бета глюканите се срещат в някои храни, които е добре да бъдат включени в менюто, ако не в дневното, то поне в седмичното. Предимствата и здравословните им ползи не са за подценяване!
Гъби
Гъбите са богат източник на бета глюкани. Съдържат множество фитонутриенти и полизахариди, които имат силни противоракови свойства. Те засилват имунната система и повишават нивата на добрия холестерол. Стимулират производството на бели кръвни телца.
Най-богати на бета глюкани са гъбите шийтаке, майтаке, рейши, но и гъбите, срещащи се в нашите гори са не по-малко богати на полезните вещества.
Пълнозърнести храни
Те са сред най-богатите на бета глюкани. Овесените ядки са много подходящи, защото само 3 грама от тях на ден внасят в организма незаменими разтворими фибри, които намаляват холестерола с до 10%. Това прави овеса изключително добър заместител на консервативното медицинско лечение на високия лош холестерол.
Други полезни пълнозърнести култури, богати на бета глюкани са ечемикът, ръжта и пшеницата. Ако съумеете да включите в хранителния си режим редовна консумация на разнообразието от зърнени култури, ще намалите нивата на холестерола до 25%, обобщава скорошно изследване.
Пшеницата и ръжта са малко по-бедни на бета глюкани в сравнение с ечемика и овеса, но все пак полезните им действия са налице. В ечемика има съединения, съдържащи пропионова киселина, която има свойството да разгражда чернодробни ензими, провокиращи производството на излишък от холестерол. Това го прави една от най-полезните в това отношение пълнозърнести храни.
Фурми
Фурмите са богати на фибри плодове, идващи от Близкия Изток. Те съдържат големи количества бета глюкани, витамини и въглехидрати. Разтворимостта на бета-D глюкана във фурмите му позволява да се свързва с холестерола и да го извежда от тялото чрез отделителната система. Този бета глюкан понижава нивата на кръвната захар, помага за подобряване перисталтиката на червата и ги прочиства от наслагвания.
Редовният прием на храни, богати на бета глюкани подобрява защитните функции на организма срещу:
Снимки: Photl; Stock Xchng