Снимка: Photl
Когато се опитваме да отслабнем обикновено фокусът на съзнанието ни е ориентиран към това какво ядем, а не кога го ядем. Да, калорията си е калория, независимо кога е погълната, но връзката между собствените ни метаболитни процеси, вида храна, която консумираме, хормоналния баланс и работата на невротрансмитерите в тялото ни – всичко това прави отслабването сложен процес, който не зависи само от храната. За съжаление, много хора мислят обратното.
Вие може да си мислите, че цял ден сте приемали нискокалорична храна и това да е истина, но кантарът казва друго. Цялата драма може да идва оттам, че не се храните с подходящата храна в подходящото време.
Какво е важно за отслабването?
Закуската е много важна. Пропускането й може да забави метаболизма, да ви остави с ниски запаси от енергия и да помрачи опитите ви да влезете във форма. Ако има ядене, което е добре да пропускате през деня, то това е вечерята! И стомахът, и мозъкът ви ще са ви благодарни. Преяждането на вечеря, след като сте гладували изтощително цял ден, не само предизвиква безсъние, но и пречи на отслабването. Даже спомага за покачване на теглото!
Другото важно нещо е да не допускате интервалът между храненията да надвишава 3 часа. Това ще ви помогне да поддържате нивата на кръвна захар, скоростта на метаболизма и енергията.
Споменахме вечерята. Тя не трябва да е по-късно от 7,30ч. Изследванията сочат, че хората, вечеряли по-рано от този час са постигнали значително по-добри резултати от онези, хранили се в късните часове. За преяждане и дума да не става. След 16ч метаболизмът започва малко по малко да се забавя и удря крайната си точка по време на съня. Затова времето между вечерята и заспиването трябва да е поне 2 часа. Така организмът ще има време да преработи поне малка част от погълнатата храна.
Разпределете по-обилните хранения през деня. Наблегнете на сложните въглехидрати и мазнините на закуска. За обед и вечеря – нека залогът падне върху протеините. Така и загубата на тегло ще е по-лесна.