Изненадващо вредни за здравето храни

Храни, които консумираме, мислейки си, че са полезни и диетични

11.04.2014г. / 10 51ч.
Илияна Николова
Снимка: Photl

Снимка: Photl

Диетите са мъчителни, особено когато трябва да се свалят повече килограми. Налага се цялостна промяна на храненето и двигателния режим, която в повечето случаи е задължително да се поддържа през целия живот.

Именно тази мисъл сломява борещите се с наднорменото тегло и ги кара да прегрешават с по някоя уж „не вредна“ храна, каквито са пълнозърнестите десерти, широко промотирани напоследък като „полезни“.

Затова ще ви запознаем с някои храни, които мнозина смятат за полезни и които са предлагани от производителите като такива, но всъщност се оказва, че истината е съвсем друга.

Енергийни пълнозърнести блокчета

В последно време широка популярност набраха пълнозърнестите десертни блокчета, които са направени от мюсли, малко количество черен натурален шоколад и сушени плодове. Този десерт бива представян от компаниите производители като диетичен и дори полезен за здравето, заради уж малкото количество захар, което съдържа.

Това е пълна заблуда. Оказва се, че тези маркетингови гении са измислили начин да продават храни, залъгвайки мъчещите се да отслабнат, като им предлагат храни, които съдържат повече въглехидрати, отколкото обикновен шоколадов бонбон, смятат изследователи.

Тези продукти са преработени по химичен път и съдържат редица вредни съставки. Обикновено те са калорични и съдържат около 200 калории и приблизително по 20 грама захар на порция, затова специалистите съветват ако консумирате подобни десерти, винаги да четете внимателно списъка със съставките.

Пълнозърнест хляб

Пълнозърнестият хляб също стана „модерен“ в последно време заради все по-негативното отношение към белите пшеничени брашна, сочени като основен виновник за съвременните заболявания като диабет, сърдечносъдови проблеми, висок холестерол и затлъстяване.

Много пълнозърнести хлябове всъщност имат в състава си рафинирани брашна, които не съдържат влакна в чистия им вид, което може да накара кръвната захар да се повиши бързо след хранене, което от своя страна води до скорошно огладняване след това. Това е показател, че всъщност пълнозърнестите продукти не са чак толкова пълнозърнести. Ако бяха, гладът щеше да се забави по-дълго след консумацията им.

Кускус

Кускусът е зърнена храна, представяна като „полезна“и включвана в много диетични хранителни варианти. Всъщност той е направен от бели брашна от рафинирани зърнени култури, затова по-добрият вариант е да консумирате кускус от изцяло пълнозърнести култури или такъв, направен от киноа. Но проблемът е, че той е по-труден за намиране в търговската мрежа.

Свързани статии

Бутилиран зелен чай

Мислите си, че пиете антиоксиданти в чист вид, след като сте си ги купили, опаковани в пластмасова бутилка, предназначена за продажба месеци наред? Грешите. Тези чайове съдържат много консерванти и подобрители, които не само развалят качествата на зеления чай, но и вредят на здравето.

Сушени плодове

Миксовете от сушени плодове се консумират от много дами, борещи се с килограмите по целия свят. Много са удобни за хапване в офиса, когато стомахът пристърже от глад, а не искаме да „нагъваме“ тестени изделия и бърза закуска.

Да, обаче, тези плодови комбинации съдържат огромно количество въглехидрати, протеини и фибри, които се оказва, внасят в организма голямо количество калории, което утежнява хранителния режим и пречи на отслабването. С подобни закуски трябва да се внимава, да се хапва много малко количество и да не се смесва с черен шоколад и мляко, защото експлозията от калории става още по-голяма.

Коментирай
1 rate up comment 0 rate down comment
Анонимен ( преди 10 години )
Avtorkata na statijata e prava. Komentatorite 1 i 2 da se interesuvat pove4e, predi da dadat primitivnite si komentari.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1 rate up comment 0 rate down comment
Дани ( преди 10 години )
Вие пък какво разбирате от диети и отслабване, че се изказвате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6 rate up comment 2 rate down comment
Misho ( преди 10 години )
4 rate up comment 2 rate down comment
. ( преди 10 години )