Снимка: Thinkstock
Първи зелен GoBio фестивал ще се проведе на 18 май 2014 г. в комплекс „Макси“ на столичния бул. „Симеоновско шосе“ 110 от 09:00 до 18:00 часа. Очакват ви много атракции, лекции, спорт, биобазар и още много изненади.
Изтъкнати специалисти в областта на здравословното хранене, психологията, традиционната и алтернативна медицина ще проведат лекции и ще запознаят посетителите с най-новото и любопитно от света на пълноценния начин на живот.
Надя Петрова, холистичен нутриционист, лектор на GoBIO фестивал се насочва към холистичната нутриционистика, за да си отговори на въпроса как да си помогне сама, тъй като в нейния случай традиционната медицина не може да постигне трайно подобрение.
Първата книга за хранене й я изпраща брат й, събуденият интерес се превръща в професия. Помага на себе си, но решава, че иска да помага и на другите. Проучва институтите в Канада и САЩ и записва в Канада. Учи две години в Canadian School of Natural Nutrition, където разбира, че човек, за да е здрав, факторите са три: храна, ниво на физическа активност и стрес.
По време на лекцията ще си отговорим на няколко елементарни въпроса: Какво е автоимунно заболяване?
Как сте стигнали дотук? И как да преодолеем последствията? Но първо нека започнем с въпроса какво е автоимунно заболяване?
Просто казано, автоимунно заболяване означава, че имунната система на човек погрешно разпознава нормално срещащи се физиологични процеси като чужди нашественици и започва да се самоатакува.
Тиреоидит на Хашимото е първото автоимунно състояние, признато в областта на медицината. Най-често хипотиреоид-а се описва като „мудна” или „слабо активна“ щитовидна жлеза. Това е нещо, което се е смятало, че се случва на хората в напреднала възраст, но за съжаление, случаят с щитовидната жлеза и автоимунният хипотиреоидизъм не е такъв.
Всъщност, на щитовидната жлеза й се налага да работи извънредно, за да произведе достатъчно хормон, докато в същото време имунната система постепенно го унищожава. Проблемът не е в работата на самата щитовидна жлеза, а в това, което прави имунната система.
На теория нещата звучат така:
1. Клетките на щитовидната жлеза са повредени от външен причинител, като йод, флуор, вирусна инфекция и т. н.
2. Умиращите тиреоидни клетки изпращат стрес сигнал.
3. Имунните клетки идват, за да „спасят” клетките на щитовидната жлеза от нападателите.
4. Но вместо това, имунните клетки атакуват щитовидната жлеза.
5. Повреждат се още повече тиреоидни клетки.
6. Тялото не смогва да произвежда нови клетки на щитовидната жлеза.
7. Щитовидната жлеза вече не е в състояние да произвежда достатъчно хормон.