Снимка: thinkstock
Салмонелозата е остро инфекциозно заболяване, което може да засегне както възрастните, така и децата. Тя се причинява от един вид от около дузина салмонелни бактерии.
Известни са около 2000 вида салмонелни бактерии, но голяма част от тях са безвредни за човешкото здраве. Те се размножават в полусурови меса и яйца.
Когато се консумират заразени меса, яйца, сосове, дори вода от заразени водоизточници (при плуване в реки, езера, море се случва да погълнете малко вода) това може да ви разболее.
Салмонелните бактерии живеят и в човешките изпражнения. Това означава, че ако има някой, който е влязъл в контакт с вируса и ползвате една и съща тоалетна и не спазвате отлична хигиена, може да се повиши рискът от заразяване.
Нерядко се случва да получите салмонела и от зеленчуци, които са мити със замърсена вода или са торени със заразен тор.
Симптомите за наличието на това състояние често могат да бъдат объркани със симптомите на грип. Салмонелата почти винаги протича със гастроентерит. При някои възрастни и деца протича по-тежко, докато при други неразположенията отшумяват за 2-3 дни.
На по-голям риск са изложени малките деца, защото техният организъм може да се дехидратира много бързо, което може да доведе до инфекция на главния и гръбначния мозък (менингит), на обвивката на сърцето (ендокардит) и други.
Ако вие или детето ви сте заразени със салмонелни бактерии, най-честите симптоми, които ще се проявят са:
Как да намалите риска от заразата?
Най-добрият начин е да спазвате отлична хигиена. Мийте ръцете редовно, както и измивайте старателно всички плодове и зеленчуци. Винаги мийте ръцете си преди да приготвите храната си.
Консумирайте храни, които са много добре термично обработени, както и храни в срок на годност, особено месо, риба, яйца.
Тъй като времето вече е почти лятно, избягвайте в ресторанти и бързи закуски да добавяте към храната си сосове на майонезена основа. Голяма част от тях не се съхраняват в хладилници, което повишава допълнително риска.
Ако почувствате някои от гореспоменатите симптоми, веднага се консултирайте с лекар и не забравяйте вие или детето да консумирате много течности, за да избегнете дехидратацията, която може да разпознаете по следните симптоми:
Лечението на състоянието най-често включва прием на витамини, пробиотици, спазване на лека диета, средства за промивки на стомаха и други, които лекарят ще предпише след първоначалния преглед.
Снимка: freeimages