Снимка: thinkstock
Моксотерапията е част от японската, китайската и корейска древна медицина. Думата мокса идва от японската дума mokusa, което означава изгаряне на билки. Сведения за прилагането на този вид терапия има още отпреди хилядолетия.
Още оттогава акупунктурата заедно с моксотерапията са били използвани успоредно, както и поотделно за лекуването на различни неразположения и болести. В топлинната терапия се използват сушени растения наречени „мокса“, но най-често се използва китайски див пелин, както и еделвайс, мащерка, коприва, мента, чага, хвойна, розмарин и други.
Терапистът прокарва димящата пура върху специфични области на тялото, които невинаги съответстват на някои акупунктурни точки. Усещането е за нещо топло, което се движи през тялото ви, а ароматът, който оставя пурата е специфичен, но не и неприятен.
По време на терапията в тялото се повишава нивото на енергия, подобрява се циркулацията на кръвта, активира се обмяната на веществата, енергийни блокажи се отстраняват, стимулират се вътрешните сили, повишава се имунитетът.
Неслучайно в Източния свят тя е наричана „кралицата на терапиите“. За какво се препоръчва моксотерапията?
Тази източна терапия помага на пациенти, страдащи от:
Моксотерапията често се прилага като независима процедура или в комбинация с китайски точков масаж и акупунктура. Ако страдате от кожно заболяване, повишена функция на щитовидната жлеза или сте хипертоник, не бива да се подлагате на този вид терапия.
Моксотерапия се предлага и у нас.