Какво представлява йога?
Йога е една от шестте ортодоксални системи на индийската философия. Тя се заражда преди 2000 години в Индия, като практично философско течение, чието влияние с годините се разпространява по различни краища по света. Може да се каже, че е най-древната система за самоусъвършенстване, която работи над тялото, ума и душата и допринася за укрепване на физическото здраве, психическа стабилност и духовно развитие. Поради своята земна философия – близка до нуждите на човека, тя лесно се е приспособила към начина на живот на различните народи и техните специфични култури.
Йога изразява хармония на всяко ниво, както свързва тялото, ума и духа на всеки практикуващ, така обединява и самите практикуващи. Според индийските философи, чрез йога човек достига крайното освобождение, сливайки се с Всемирния дух. Думата “йога” произлиза от санскритския корен “юдж”, който означава “свързвам”, “съединявам” и се тълкува като насочване и концентрация на вниманието с цел практикуване и съединение на нашата воля с волята на Бога.
Йога практики
Йогийските пози или така наречените асани са упражнения, имащи за цел да подобрят физическото състояние на човека, като развият гъвкавост, сила и равновесие. Чрез заемане на специфични пози на тялото се отварят различните чакри – психо-енергийните центрове. Така асаните освобождават тялото от стреса, то се отпуска и напрежението изчезва. Тази практика е много важен фактор при медитацията и Пранаямата. Всяка асана е с различна трудност и действа на определено ниво – физическо, умствено, емоционално, енергийно. Работи се най-вече за разтягане на различните части на тялото, масажиране и стимулиране на енергийните центрове и вътрешните органи. С усъвършенстване на асаните – практиките стават по-трудни и сложни.
Дихателната практика пранаяма е от особена важност за всеки практикуващ. Прана означава дъх, вятър, космическата жизнена енергия, духа на душата и др. Древните са смятали, че регулирането на дишането може да се свърже с контролирането на дивите животни. Практикуващият чрез техниките на дишане постига мисловен контрол, отключвайки и балансирайки виталната енергия – праната, която е навсякъде около нас и в нас. Целта е чрез упражнения да се увеличава количеството й. С помощта на дишането, човек въздейства върху мозъчните полукълба, успокоявайки ума, постига вътрешен мир. От друга страна Пранаяма масажира всички останали органи на нашето тяло, чрез дълбокото и спокойно вдишване и издишване.
Освен асани, пранаяма и медитация, съществуват и други техники за релаксация, отпускащи ума и тялото и освобождаващи ги от напрежението. Тези техники помагат тялото и умът да се заредят, така както им въздейства сънят. Човек се стреми да се отърси от мислите си и да насочи вниманието към дейности, които са емоционално неутрални. Една от тях е осъзнаване на дишането на различните части на тялото. Но най-въздействаща е практиката йога Нидра. Тя е вид медитативна техника, която се практикува в повечето случаи в легнало положение – тялото спи, а ума се зарежда. Не случайно е наречена “йогийски сън” и е любимо упражнение на повечето практикуващи.
Медитацията може да се разглежда като упражнение на ума, в което съзнанието е празно. Концентрацията е непрекъсната, а ума е в състояние на съзерцание. Съществуват много техники, чрез които може да усъвършенствате медитацията си – осъзнаване на дишането и тялото, мантри, специфични поклащания и др.
Кои са етапите на йога?
Според мъдреца Патананджали (200 в. Пр. Хр.) йогата се дели на осем етапа – лимба.
Първата е Яма. В този етап практикуващият възпитава у себе си петте етични правила – любов, честност, въздържание, да не краде и да не се лакоми.
Втората е Нияма. Разкрива петте ръководни принципа на личното поведение – чистота, доволство, самодисциплина, самоусъвършенстване и преданост на Бог.
Асана – през този етап се упражняват пози или упражнения, които спомагат за усъвършенстването на тялото и в последствие на съзнанието.
Пранаяма – е етап, в който човек упражнява различни техники на дишането.
Пратяхара – откъсване на съзнанието, постигайки независимост на ума от сетивата.
Дхарана – на този етап човек се учи да концентрира мисълта си в една точка.
Дхяна – усъвършенства медитацията.
Самадхи – блажено състояние на просветление, за което йогата е само един от пътищата.
Коментар на Десислава Кюркчиева: Статията е много приятна и доста пълна, с изключение на една малка неточност – Йога е на повече от 5000 години и е плод на съзерцанието и знанията на ведическите мъдреци.