Снимка: thinkstock
На пазара изобилства от вкусни есенни плодове. Между гроздето и тиквата откриваме все още свежите и ароматни малини. Плодовете са богати на витамин С, А и Е, магнезий, манган, мед, цинк, калций, калий, желязо и много други.
Споделяме няколко добри причини да хапвате по-често от тях.
Помагат в отслабването
Свежите и вкусни малини са богат източник на фибри и манган, които забавят храносмилателния процес. Плодовете съдържат и кетони, които ускоряват метаболизма и спомагат за по-бързото изгаряне на калории.
Предпазват от появата на рак
Като естествена превенция срещу развитието на рак, малините са един от най-често препоръчваните плодове. Те са с високо съдържание на витамин С и каротин, които помагат в борбата със свободните радикали.
Важни са за контрола на диабета
Диабетиците, хората, които са застрашени от тази болест и тези, които страдат от проблеми с щитовидната жлеза, трябва да спазват определен хранителен режим. Малините са подходящ плод, който могат да консумират, тъй като имат по-нисък гликемичен индекс. Въглехидратите в тях се разграждат бавно в организма и не повишават нивата на кръвната захар.
Хапвайте малини за млада кожа
Храната е от съществено значение за красивата кожа. За да я запазите по-дълго време млада и сияйна, хапвайте често свежи малини. Те съдържат съединение наречено антоцианин, което помага кожата да бъде млада и красива. Не забравяйте да ги приготвяте и като маска за лице.
Те са добър източник на омега-3 мастни киселини
Малиновите семки съдържат високи нива на Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, които са добра храна за косата, ноктите и кожата. Те също могат да бъдат полезни при лечението на кожни заболявания като екзема, розацея и псориазис.
Съдържат анти-възпалителни съединения
Малините също се считат за естествено средство за намаляване на болката причинена в резултат на артрит и подагра, благодарение на своите противовъзпалителни свойства.
Нормализират кръвното налягане
Нормализирането на кръвното налягане е още една от големите ползи на малините за нашето здраве. Антоцианинът намерен в плодовете (както и в къпините и боровинките), който е вид флавоноид, може ефективно да помогне за намаляване на кръвното налягане при пациенти, които страдат от хипертония.