Програма за профилактика на захарния диабет

14.08.2006г. / 14 46ч.
Аз жената
Програма за профилактика на захарния диабет

Захарният диабет е едно от най-разпространените социално значими заболявания. В света близо 200 милиона души са диабетици, като до 2025 година броят им се очаква да се удвои. В България болните са близо 350 000. В повечето случаи поставянето на диагнозата диабет тип 2 става много късно, средно след 5 години, когато вече са налице съдовите усложнения от високата кръвна захар, а именно засягане на очите, бъбреците, нервната система, сърцето и т.н. Обикновено това са хора над 45 години, с наднормено тегло или затлъстяване, наследствено обременени за захарен диабет, най-често с придружаваща хипертония и нарушение в мастната обмяна.

Своевременното откриване на тези състояния е изключително важно за предотвратяване или забавяне развитието на захарния диабет.

Много международни проучвания показаха, че промени в стила на живот, свързани с редуциране на теглото, активната двигателна активност, контрол на артериалното налягане, могат да забавят, а вероятно дори да предотвратят развитието на захарния диабет.

Като бъдещ член на Европейския съюз, България беше включена в голяма европейска здравна програма – скрининг за ранно откриване на диабет и обучение за промяна в стила на живот, с оглед недопускане развитие на заболяването. За България за участник в програмата е избрана Клиниката по ендокринология на “Александровска болница”.

Предлагаме Ви да попълните въпросника за самооценка на риска от заболяване от диабет тип 2. В зависимост от броя точки, който ще съберете, ако желаете, може да се включите в програмата за профилактика на диабет тип 2. Ще бъдете включен в група за обучение, от което ще разберете какви мерки можете да вземете (хранителен режим, физическа активност, контрол и лечение на кръвното налягане). Обучението е безплатно и ще се състои от 4 групови занятия, проведени през интервал от 1 седмица. За да бъдете включен в такава група е необходимо да изберете подходящ за Вас ден от седмицата и да се свържете по телефона със съответния ендокринолог.

Коментирай