Снимка: thinkstock
Те ухаят вкусно, могат да бъдат закупени почти навсякъде и са любими на деца и възрастни – бързите храни. Колко често консумирате от тях? Тук са 5 добри причини, които ще ви накарат да се замислите дали не е време да ги изключите от менюто си.
Причиняват умора
Когато не разполагате с достатъчно време за обяд или закуска, пропускате хранене или купувате нещо за хапване от заведенията за бързо хранене. След като се нахраните усещате ситост, която е в пъти по-кратка като време в сравнение с един здравословен и питателен обяд например.
Тежките въглехидрати не разполагат с всички необходими хранителни вещества като протеини и полезни въглехидрати, за да се поддържате енергични и здрави. Често след хапване на бързите храни усещате и умора, което нарушава нормалния ви ритъм на работа.
Бързите храни могат да доведат до депресия при тийнейджърите
Хормоналните промени при тийнейджърите оказват влияние върху промените в настроението и поведението им. Здравословното хранене е от ключово значение за поддържането на хормоналния баланс.
Според учени бързите храни и липсата на основни хранителни елементи в тях може да увеличат риска от появата на депресия с до 58%.
Консумацията на нездравословни храни влошава храносмилането
Честата консумация на бързи храни с високо съдържание на трансмазнини може да предизвика храносмилателни проблеми, като появата на киселини и запек.
Бързите закуски не съдържат така важните за храносмилането фибри, а когато са и пикантни, могат да раздразнят лигавицата на стомаха.
Предизвикват колебания в нивата на кръвната захар, както и повишават риска от появата на диабет тип 2
Бързата храна освен, че съдържа изобилие от нездравословни мазнини, има и големи количества рафинирана захар, която поставя метаболизма под стрес. Рафинираната захар е причина панкреасът да отделя повече количество инсулин, за да се предотврати рязко покачване на нивото на кръвната захар.
Няколко часа след хранене кръвната захар пада рязко и това е причина не само за забавяне на метаболизма, но може да се усещате и още по-гладни, дори раздразнителни. От друга страна неправилното използване на инсулина от тялото крие риск от развитието на диабет тип 2.
Увеличават риска от сърдечносъдови заболявания
Консумирането на нездравословни бързи храни е предпоставка за покачването на нивата на холестерола и триглицеридите, които са основните рискови фактори за развитие на сърдечносъдови заболявания.
Могат да доведат до проблеми с бъбреците
Любимите и често вредни храни са обогатени с големи количества сол и мазнини. Високите стойности на тези съставки повишават кръвното налягане и засягат нормалната функция на бъбреците.
Натоварват черния дроб
Високите нива на транс-мазнини, открити в редица нездравословни бързи храни, могат да предизвикат отлагане на мазнини в черния дроб, което може да причини чернодробна дисфункция.
Снимка: Thinkstock