Снимка: Thinkstock
Катарактата е една от водещите причини за загуба на зрението в цял свят. Обикновено засяга хората над 50-годишна възраст, но може да се появи и при по-млади индивиди. Знаейки повече за катарактата, или така нареченото „перде“ на окото, можете да помогнете на себе си в защитата от това опасно за зрението състояние.
Катарактата често е естествен резултат от застаряването на населението. Представлява помътняване на лещата на окото, която се намира точно зад ириса. При наличие на перде зеницата става мътна и зрението се възпрепятства.
Лещата помага за фокусирането на светлината върху задната част на окото, образувайки изображение, което се предава на мозъка. Когато човек остарее, лещата остарява заедно с него. Клетките й започват да умират, което води до пожълтяване и помътняване. Често процесът е толкова бавен, че човек дори не осъзнава, докато зрението му не започне сериозно да страда.
Кои са основните видове катаракта, които се развиват при повечето хора?
Склеротична катаракта – представлява постепенно помътняване на централната част на лещата, която се нарича ядро. Понятието „склерозирала леща“ означава, че ядрото е втвърдено. Засегнатото място с времето става все по-мътно и жълто.
Кортикална катаракта – този вид катаракта представлява бели и прозрачно-мътни области по кората на лещата. Промените във водното съдържание на лещата създават пукнатини, които причиняват възпрепятстване на светлината. В резултат зрението се замъглява.
Късна субкапсуларна катаракта – представлява малка мътна или непрозрачна площ на задната повърхност на лещата, под капсулата й. Затова се нарича още вторична капсуларна катаракта. Наблюдава се при хора с диабет или използващи стероидни препарати.
Кои са най-честите симптоми на катаракта?
Кои са рисковите фактори?
Какво можете да направите, за да намалите риска от катаракта?
Редовни прегледи на очите
Веднъж в годината е добре да се посещава офталмолог. Ранното диагностициране на катарактата е от решаващо значение за по-нататъшното й третиране и лечение.
Пушенето
Ако сте пушач, откажете този вреден порок. Тютюневият дим влияе пряко на остротата на зрението.
Алкохол
Умереността е ключът към доброто здраве. Излишната консумация на алкохол повишава риска от перде на окото.
Слънчеви очила
Носете слънчеви очила с подходяща UV-защита. Предпазването от вредното влияние на слънцето е от решаващо значение.
Подходящо осветление
Особено когато четете, осветлението в помещението трябва да е абсолютно съобразено. Напрежението в очите може да се избегне с осигуряването на достатъчно светлина.
Диабет
Навременното диагностициране и контролиране на диабета играе важна роля за намаляването на риска от катаракта.
Здравословна диета
Поддържането на здравословен хранителен режим е от значение за насърчаването на доброто зрение. Морковите, лимоните, чесънът, зелените листни зеленчуци, розовата вода, бадемите са изключително полезни за здравето на очите и трябва да присъстват неизменно в диетата ви.