Снимка: Thinkstock
Не само през лятото, когато носим обувки и сандали на бос крак в жегата могат да се появят мазоли и груба кожа по стъпалата. Зимният сезон е не по-малко коварен за кожата, независимо колко добре е покрита тя.
Какво може да допринесе за появата на мазоли и груба кожа?
Какво помага?
Бял оцет
Смесете една част бял оцет с три части вода. Нанесете този разтвор върху мазолите и покрийте с памучна превръзка. Оставете така за през нощта и ексфолирайте с пемза на сутринта. Грубата кожа пада много по-лесно и качествено.
Сода за хляб
Потопете краката в смес от топла вода и три лъжици сода за хляб. Останете така за около 15 минути и след това разтрийте енергично с пемза.
Можете да смесите содата с лимонов сок и вода, за да направите сместа още по-агресивна и ефективна. Повторете процедурата няколко пъти, за да свалите цялата мазолеста кожа.
Лимон
Нанесете лимонов сок върху мазолите и загрубелите участъци. Разтъркайте много добре с парче лимон и оставете кожата да изсъхне на въздух. Повторете тази процедура 3 пъти през деня. Преди лягане накиснете краката в топла вода, смесена с 1 чаша прясно изцеден лимонов сок, отново оставете краката да изсъхнат без да ги изплаквате.
Обуйте памучни чорапи за през нощта. На сутринта обработете грубите участъци с пемзата.
Чесън
Вземете скилидка чесън и я разтрийте върху грубите пети и мазолестата кожа. След това прикрепете скилидката на засегнатите места (ако трябва използвайте повече от една скилидка) и обуйте чорапи за през нощта.
Правете този компрес в продължение на 3 дни като всяка сутрин разтривате с пемза.
Рициново масло и ябълков оцет
Напълнете леген с топла сапунена вода. Налейте чаша ябълков оцет в нея. Потопете краката си във водата за 15-20 минути и след това използвайте пемзата за остъргване на грубата кожа.
Подсушете краката и приложете рициновото масло върху мазолестите участъци. Обикновено са необходими 10 дни за този вид третиране на груба кожа, докато се появи ефектът.