Снимка: Thinkstock
Стомашни спазми, болка в долната част на гърба и корема, напрежение в гърдите, умора, подуване, тежест, тревожност, депресия. Познато ли ви звучи всичко това?
Определено отговорът е „да“, ако сте жена. Всички тези неприятни симптоми са характерни за мразения от всички предменструален синдром.
Около 85% от жените изпитват някакъв вид симптоми, които най-често третират с медикаменти. Но това е неособено добър подход, имайки предвид, че поглъщането на химически лекарства в такъв случай се налага ежемесечно.
Можете да избегнете ходенето до аптеката всеки месец. Много изследвания показват, че лекарствата могат да бъдат заобиколени чрез алтернативни методи на лечение на неприятните и тежки предменструални симптоми.
Акупунктура
Проучване, обхващащо 43 жени, проследени в продължение на една година показва, че 90,9% от жените, подложени на акупунктура, са имали подобрение на симптомите. При 41% от жените е намаляла употребата на лекарства.
Акупунктурата помага при менструални болки в корема, кръста, облекчава умората и чувството на тревожност.
Аеробни упражнения
Много жени избягват аеробните упражнения по време на цикъл, защото в много случаи те засилват самото кръвотечение. А и когато не се чувстваме добре, последното нещо, което искаме да правим, е да се упражняваме.
Това схващане е погрешно, според лекарите, защото аеробните упражнения доказано облекчават болката. Това се дължи на подобряването на кръвообращението.
Проучванията показват, че жените, които практикуват аеробни упражнения по време на менструалния цикъл и непосредствено преди него, усещат много по-слабо предменструалните симптоми.
Аеробните упражнения повлияват много добре депресията и помагат за изразходване на негативната енергия. Освен това, аеробните упражнения помагат за подобряване на концентрацията, намаляват негативните промени в настроението, които биват предизвикани от болката.
Омега-3 мастни киселини
Ако не ви се занимава да бягате на пътеката, можете да опитате да се храните по-здравословно по време на месечния си цикъл. Не че това правило не важи и през останалото време, но изследванията доказват, че мононенаситените мастни киселини играят важна роля в борбата с болката.
Регулярната консумация на омега-3 мастни киселини предизвиква постепенно намаляване на симптомите с течение на времето.
Джинджифил
Джинджифилът има болкоуспокояващ ефект. Според учените, този ефект се равнява почти на този, който има ибупрофенът. Това е установено чрез изследване, при което на пациентки с остри предменструални симптоми са давани по 250 мг стрит на прах джинджифилов корен по 4 пъти на ден.
Йога
Оказва се, че протягането на тялото има чудесен ефект върху намаляването на предменструалния синдром. Някои специфични пози като „кобра“, „котка“, „риба“, имат най-благотворен ефект при успокояването на болката и спазмите.
Калций и магнезий
Кой не би искал да подобри настроението си в тези мрачни дни? Калцият и магнезият са много полезни в това отношение. Приемът на добавки с тези два елемента подобрява не само настроението, но и намалява болката.