Снимка: iStock
Диабетът е коварно заболяване, което с времето поразява различни органи и системи в тялото. Когато кръвната захар и нивата на инсулина не бъдат коректно регулирани, те причиняват необратими щети най-вече на сърдечносъдовата, нервната системи, както и на зрението.
Диабетното стъпало е често срещано усложнение, възникващо вследствие на високата кръвна захар. То представлява разрушаване на нервните окончания и кръвоносните съдове. Състоянието води до некроза на тъканите, диабетна невропатия, сепсис и в тежки случаи до ампутация.
Симптомите на диабетното стъпало са болки в краката, отоци, чести инфекции, зачервяване, развитие на язви, кожни инфекции.
Как трябва да следим краката си, ако страдаме от диабет?
Правете всяка вечер преглед на стъпалата
Появата на мазоли, натъртвания и подсичане по стъпалата е рисков фактор за инфекция при диабетиците, тъй като те са по-податливи. Лошото кръвообращение, характерно за страдащите от диабет тип 1 и 2 прави лечението на раните и инфекциите по-трудно.
Поради увреждането на периферните и централните нерви на долния крайник вследствие на диабета мазоли и рани могат да се появят и без външна причина. Затова трябва да преглеждате краката си всяка вечер.
Използвайте и огледало
Важно е да огледате добре всички кътчета на стъпалото. За целта ще ви трябва огледало, с помощта на което хубаво да видите зоните под и между пръстите. С възрастта, а и поради специфичните увреждания на сухожилията, които диабетът причинява, гъвкавостта на тялото силно намалява.
Така че, за да не се затруднявате в прегледа, използвайте огледало.
Обръщайте внимание на най-малките раздразнения
Независимо колко дребно ви се стори дадено изменение по стъпалата, трябва да го регистрирате и да се консултирате с лекар. Кожните зачервявания, подувания, малки ранички, сълзене или топлина могат да означават поява на диабетно стъпало.
Мийте краката старателно и често
За да предпазите краката си от инфекции и усложнения ги мийте старателно и ежедневно с топла вода и сапун. Винаги след баня ги подсушавайте с памучна или хартиена кърпа. Колкото повече влага се задържа по кожата, толкова повече вероятността от инфекция се увеличава.
Хидратирайте постоянно
Качественото и дълбочинно овлажняване е много важно за страдащите от диабет. Метаболитните процеси в организма при наличие на диабет са нарушени, съответно това рефлектира и върху правилното овлажняване на кожата.
Необходимо е да мажете краката си с хидратиращи кремове, проникващи дълбоко в кожата. Колкото по-суха и напукана е кожата, толкова по-податлива е на инфекции.
Не пропускайте и ноктите
Обръщайте внимание и на здравето на ноктите. Честите гъбични инфекции са присъщи за диабетиците. От тях могат да страдат както меките тъкани и кожните гънки, така и нокътната плочка. Затова следете за изменения в цветя и текстурата на нокътя.
Винаги носете чехли вкъщи
Ходенето на босо не е препоръчително за диабетици именно заради риска от инфекции. Носете чехли, които обаче не запаряват кожата ви. За предпочитане са чехлите, които могат често да бъдат измивани и са отворени в предната част. Така кожата на пръстите може да диша нормално.
Снимки: iStock