Иван Даков: Ръчният масаж може да елиминира целулита

За тайната на масажите и постигането на добро здравословно състояние с тяхна помощ

19.04.2016г. / 15 32ч.
Аз жената
Снимка: istock

Снимка: istock

Понякога се чувстваме уморени от повтарящото се ежедневие, натоварваме се не само физически, но и психически, което ни кара да търсим различни начини да се отпуснем и да релаксираме.

Във връзка с това, екипът на Az-jenata.bg се срещна с Иван Даков, който е масажист от пет години, за да ни разкаже малко повече за здравословните ползи от масажите. Иван споделя, че обожава работата си, защото е помогнал на много хора да се преборят не само с напрежението, но и с болките по тялото. Вижте какво още сподели той.

Какви видове масажи има и с какво се характеризират?

Масажите, които се предлагат във всеки един център са: класически, релаксиращ, лечебен, спортен и ароматерапия. Разликата между тях е в силата, маслото, което се използва и целта на масажа. Релаксиращият е най-лек и е характерен за психическо разтоварване, лечебният е съсредоточен върху болката, като се използва и лечебно масло.

Спортният или силов масаж се характеризира с бързи и тонизиращи движения. Целта му е да възстанови мускулите след тренировка или да подготви човек преди състезание, за да се представи по-добре. Ароматерапията прилича на релаксиращия масаж, като разликата е там, че се добавят етерични масла с аромат на роза, лавандула, цитрусови плодове, билки.

Какви масажи са подходящи за елиминиране на пролетната умора?

Пролетната умора се дължи на различни фактори, като един от тях е намаляването на витамин D през зимата, поради липсата на достатъчно слънчева светлина. Хората са непрекъснато отпаднали, нямат настроение, а някои дори са изпаднали в депресивни състояния. Типичен през този сезон е релаксиращият масаж, който е по-лек, дълбок и успокояващ.

С какво помага един качествен масаж?

Преди всеки масаж, аз питам клиента дали изпитва някаква болка. След като ми каже, се съсредоточавам върху болезненото място, което най-често е плешката, шията и кръстът. Истинският качествен масаж трябва да бъде направен така, че човек да изпитва облекчение след това, да усети похватите дълбоко и кожата му да се зачерви.

Кой е най-често предпочитаният масаж, който правите?

Много малко хора идват профилактично на масаж, повечето са с болки по тялото, като обикновено най-често това е гърбът. Лошото е, че те се сещат в късен етап, когато болката е изключително силна. В такъв период, масажни процедури трябва да се правят през 2 дни в продължение на 5-6 пъти. След като мине болката, клиентите спират да идват, но е хубаво да се прави профилактичен масаж поне през две седмици, за да се предотврати повторно появяване на болка.

Тъй като се подготвяме за летния сезон и искаме кожата ни да е перфектна, масажът може ли да ни помогне да елиминираме портокаловата кожа?

Категорично заявявам, че има ефект. Ръчен антицелулитен масаж може да елиминира портокаловата кожа. Той има специални, бързи техники и дълбоки омачквания, за да може да се разнесе и подобри кръвотокът и лимфата. Използват се масажни техники и специални масла, съдържащи капсаицин, който загрява и разтопява мазнините.

Има помощни средства като вендузи, кавитация, пресотерапия, които помагат за изчезването на целулита. Най-много мастно натрупване се получава в областите на бедрата, паласките и седалищната част. Освен масажните процедури, трябва да се спазва диета, да се спортува и да се пие много вода.

Върху стъпалата и дланите има десетки точки, които отговарят на отделни органи от човешкото тяло. Може ли да ни кажете нещо повече за тях?

Процедурата, която правим се нарича зонотерапия. Чрез масаж на точките по стъпалата и дланите се предават лечебни импулси на съответния орган, като се намалява напрежението в организма. Болката, която се предизвиква чрез натиск върху точките, естествено предизвиква и реакции. Масажът се прави с палеца или фалангите на пръстите, като в началото натискът е по-лек и постепенно се увеличава.

Има ли видове масажи, които са подходящи за бременни и до коя седмица е препоръчително да се правят?

Повечето бременни се страхуват да идват на масаж, но аз правя на бъдещите майки, които са от 3 до 8 месец. Има специални кушетки за бременни с изрязана дупка за корема, но не ги препоръчвам. Аз правя масажа чрез страничен лег, като работя първо едната половина на гърба, а после другата.

При тях не трябва да се прави зонотерапия, защото е възможно да се предизвика раждане. Другото нещо, което е забранено при бременните, е да има натиск върху кръста. Въпреки че това място е натоварено, то е и много чувствително, затова можем единствено да го разтрием, но не и да натискаме. Масажът за бременни се прави задължително от рехабилитатор.

Бихте ли споделили някоя техника за самомасаж, която да правим по време на работа, за да елиминираме напрежението?

За хората, които работят по цял ден зад бюрото, препоръчвам да се масажират чрез натиск върху дланите или стъпалата, тоест зонотерапия. Другото, което би отпуснало тялото, е да бъде разтрита областта на подбедрицата. Най-добре обаче е, да бъдете разтрит от друг човек – в случая колега или колежка.

През кое време от годината има най-голям интерес към масажите и защо?

Най-висок интерес към масажите има през зимата и лятото. През зимата водим по-застоял живот и се появяват болки, а през лятото, когато времето е хубаво, хората искат да релаксират и идват на масаж.

Какви масажи предпочитат вашите клиенти през есента и зимата?

През тези сезони най-предпочитани са болкоуспокояващите и лечебните, както и релаксиращите масажи. Поради натовареното ежедневие, хората имат нужда да се отпуснат, което е и главната цел на масажа – физическото разтоварване и релаксът.

Какви качества трябва да притежава професионалният масажист? Изисква ли се специфично образование?

Трябва да бъдеш човек с добро сърце, да обичаш работата си, да имаш желание да помагаш и да притежаваш усет за допир. Аз винаги правя масажа по начин, по който бих желал на мен да ми бъде направен. Медицинските знания помагат за по-добър масаж и казвам, че висшето образование е важно и усъвършенства масажиста. Това обаче не означава, че няма добри масажисти, които са завършили само един курс.

Вашето пожелание към читателите на сайта...

Пожелавам им да ходят по-често на масаж, не само когато ги боли нещо, но и профилактично. На жените, които имат портокалова кожа, им казвам да не се отчайват – има страхотни методи, техники и похвати, които помагат за нейното отстраняване. Иска се само търпение и труд. И накрая ви пожелавам да изкарате едно страхотно лято с много положителни емоции.

Автор: Ангелина Ангелова

Снимки: istock

Коментирай
2 rate up comment 2 rate down comment
патриот ( преди 8 години )
по големи глупости не бях чел
отговор Сигнализирай за неуместен коментар