Снимка: istock
Когато се опитваме да редуцираме теглото си, рядко се замисляме за това, защо невинаги успяваме да елиминираме излишните мазнини. Знаете ли как тялото контролира апетита и теглото? Това е доста сложен процес, който включва сложен набор от химични взаимодействия между мозъка, нервната система, ендокринната система, хормоните и мастните клетки.
Има няколко хормона, които влияят на теглото ни. Вижте кои са и как може да ги балансирате.
Кортизол – стресов хормон
Основният хормон на стреса е кортизолът, който се отделя от надбъбречните жлези в отговор на стрес. Когато сте стресирани, повишените нива на този хормон ви карат да изпитвате силен глад към нездравословни храни, освен това и метаболизмът се забавя.
Хронично повишените нива на кортизола могат с течение на времето да доведат до инсулинова резистентност, загуба на мускулна маса, повишена коремна мастна тъкан, повишен холестерол, триглицериди и високо кръвно налягане.
Какво да направите, за да балансирате нивата на кортизола:
Инсулин – Хормонът за съхранение на мазнини
Инсулинът е хормон, синтезиран от панкреаса, който помага на клетките ви да приемат захар (глюкоза) за енергия или за съхранение. Когато консумирате вредни въглехидрати или захар, глюкозата задейства освобождаването на инсулин в кръвта.
Консумацията на вредни храни е свързана с повишено отделяне на инсулин, което води до натрупването на излишни мазнини. Възможно е да се стигне и до инсулинова резистентност.
Признаци на дисбаланс: леко главоболие или нервност, ако пропуснете хранене; умора след хранене, раздразнителност, повишен апетит.
Кои трикове за отслабване работят и кои – не?
Какво да направите, за да подобрите инсулиновата чувствителност:
Лептин – хормон, потискащ апетита
Благодарение на този хормон се регулира усещането за ситост. Неговата задача е да подаде на мозъка сигнал да използва мазнините в тялото за енергия. Колкото повече лептин се синтезира в тялото ви, толкова по-малко гладни се чувствате. Проучванията показват, че хората с наднормено тегло обикновено имат много високи нива на лептин в кръвта си.
Това вероятно се дължи на лептинова резистентност, която се получава, когато лептинът не се разпознава от мозъка. Тогава тялото мисли, че е в режим на глад, което ви кара да ядете повече и да съхранявате повече мазнини.
Признаци на дисбаланс: наднормено тегло, постоянен глад и апетит, не се чувствате удовлетворени след хранене, трудно отслабване.
Какво да направите, за да подобрите чувствителността към лептина:
Грелин – Хормонът на глада
Грелин е хормон, който се освобождава, когато стомахът е празен, като изпраща съобщение до мозъка ви, че е време за хранене. Когато хапнем, синтезът на този хормон намалява. Но при хората с наднормено тегло и затлъстелите, след хранене грелинът спада в много малки граници и това ги кара да преяждат.
Най-полезните храни за черния дроб (галерия)
Как да балансирате хормона:
Адипонектин – Хормон на изгарянето на мазнините
Адипонектинът, който се отделя от мастните ви клетки, регулира нивата на глюкозата и разграждането на мастните киселини. Той играе решаваща роля при изгарянето на мазнините. Колкото са по-високи нивата на този хормон, толкова повече мазнини изгаряте.
Проучванията показват, че хората с ниски нива на адипонектин имат 3 пъти по-голям риск от появата на метаболитен синдром и 9 пъти по-голям риск от развитие на диабет тип 2.
Какво да направите, за да нормализирате нивата на хормона:
Естроген
Естрогенът е основният женски полов хормон, участващ в регулирането на женската репродуктивна система. Доминирането на този хормон в сравнение с прогестерона, може да затрудни отслабването.
Признаци на излишен естроген: чувство на подпухналост и подуване, чувствителност на гърдите, тежки месечни цикли, тежки периоди, промени в настроението, мигрена, безсъние, тревожност.
Как да балансирате естрогена:
Снимка: iStock