Снимка: istock
Чували сме лекарите, диетолозите и нутриционистите да съветват да пием големи количества течности. Това е полезно от една страна, но и вредно от друга. Често хората злоупотребяват с водата и останалите течности, защото смятат, че колкото повече, толкова по-добре. Това не е така.
Дехидратацията, както и водната интоксикация могат да предизвикат електролитен дисбаланс. Това състояние може да се окаже животозастрашаващо, ако продължи твърде дълго и се задълбочи.
Какво представляват електролитите?
Електролитите са минерали – натрий, калий, хлор, калций, магнезий, фосфати, бикарбонати. Всички те се разтварят в течностите в организма и създават електрически заредени йони. Някои са положителни, други отрицателни. Балансът между тях е от огромно значение за функцията на нервната система и мускулите, в това число сърцето.
5 причини да пиете кокосова вода
Електролитният баланс е важен за контрола на течностите в тялото, кръвното налягане, pH на кръвта и организма като цяло.
Дехидратацията, както и прекомерното количество вода в организма може да доведе до дисбаланс в електролитите. Ако те не са в хармония, могат да настъпят редица промени във функциите на отделни органи и системи.
Какво може да предизвика електролитен дисбаланс?
В тези случаи тялото губи големи количества натрий. Той е един от най-съществените минерали, отговарящи за важни функции. За да се върнат изгубените количества натрий при дехидратация е важно да пиете повече течности, както и да консумирате храни, богати на важния минерал.
Кои са симптомите на хипернатриемия?
Обратният случай е не по-малко опасен за здравето. При претоварването на организма с натрий или затрудненото му освобождаване от тялото се наблюдават гърчове, нервна възбуда, променено състояние на ума, объркване, жажда, а в по-тежки случаи кома.
Кои са симптомите на електролитен дисбаланс?
Изтощение, умора
Един от най-честите симптоми на електролитен дисбаланс е умората. При драстично намаляване количествата на магнезий и натрий в кръвта, мускулите не съумяват да вършат качествено работата си.
Наблюдава се свиване на мускулите, невъзможност за поддържане на костите здрави, понижава се активността на нервната система, тонуса на гладката мускулатура на органите и кръвоносните съдове.
Може да се появи затруднение при движение, при дишане. В тежки случаи се наблюдава бъбречна недостатъчност, стомашно-чревни смущения, сърдечна недостатъчност.
Забавен или неритмичен сърдечен пулс
Калият улеснява предаването на електрически импулси, от които мускулите се нуждаят, за да се съкращават ритмично. Това е особено важно за гладката мускулатура, която не се контролира волево.
От гладка мускулатура са изградени кръвоносните съдове. Гладка мускулатура изгражда и определени тъкани на сърцето. Ето защо при електролитен дисбаланс се наблюдават смущения в съкращенията на тази мускулатура.
Намаленото количество калий може да предизвика мускулна слабост, спазми, изтръпване по крайниците, скованост, сърцебиене, бавен пулс. Ако не се овладее, състоянието е животозастрашаващо.
Подходяща напитка за всяка ситуация
Изтръпване по крайниците и пръстите
Калцият може да се открие във всяка клетка на тялото и в кръвта, но 99% от него се съхраняват в костите. Той е основният електролит, отговорен за синтеза на костно вещество. Калцият отговаря още за мускулните съкращения, съсирването на кръвта, функцията на редица ензими и поддържане на сърдечния ритъм.
При твърде много калций в кръвта се появяват жажда, бъбречни камъни, коремни болки, депресия, умора, запек.
Симптомите на намалено количество калций пък са изтръпване на пръстите, краката, ръцете, езика, устните. По-сериозни състояния при хипокалциемия са гърчове и сърдечна аритмия.
Силен сърбеж и нарушено кръвообращение
При прекомерно високи нива на фосфати в кръвта възниква силен сърбеж поради втвърдяване на стените на кръвоносните съдове и нарушения в бъбречната функция.
Кои храни са богати на електролити
Електролитите не се срещат само в разтворена форма в течности или в спортни напитки. Най-полезните електролити се намират в някои хранителни продукти.
Сред тях са картофи, авокадо, спанак, боб, сладки картофи, гъби, грах. Те допринасят за подобряване функциите на мускулите, нервната система, метаболитните процеси, сърдечносъдовата система.