Диетичното хранене е много важен елемент както при лекуването, така и при предпазването от почти всички заболявания. Това особено важи за затлъстяването. От дълбока древност до днес за правилното хранене се говори като за абсолютно необходима предпоставка за поддържане на добро здраве. Основно изискване е лечебното хранене да е пълноценно и добре балансирано. Лечебното хранене при затлъстяване трябва да задоволява всички физиологични потребности на организма, да стимулира неговите съпротивителни сили. Това е от особено значение при растящия детски организъм.
Важна предпоставка за ефикасността на хранителния лечебен режим е той да бъде съобразен с възрастта и професията на болния, с това, при какви условия се прилага – амбулаторни, болнични, санаториални, домашни и пр. Кулинарната обработка на храната трябва да отговаря на естетическите изисквания и вкуса на болния.
Нужно е да се знае, че всеки затлъстял трябва да е убеден в необходимостта от диетолечение, но да прибягва към него само след лекарска консултация. Самолечението с диетични режими може да нанесе вреда, както и самолечение с лекарства.
Диетата трябва да бъде индивидуализирана, т. е. да бъде съобразена със степента на затлъстяването, с наличието на съпътствуващи заболявания и усложнения. Храната на пълните хора трябва да съдържа всички хранителни съставки, количеството на които динамично се изменя в зависимост от стадия на болестния процес, от състоянието на отделните органи и системи и на целия организъм.
Енергийната стойност на храната също динамично се променя съответно на възрастта и на степента на затлъстяване.
Важно условие за ефективността на диетичния режим е редовното следене на телесната маса. Неспазването на това основно правило е причина за много разочарования. Нашият опит показва, че измерването на телесната маса трябва да става веднъж или два пъти седмично.
Важно е да се знае, че при овулация и непосредствено преди менструация женският организъм задържа течности и по това време теглилката може да не покаже желания резултат, което понякога има отрицателно психологично въздействие. Но при тези случаи жените не трябва да се безпокоят, а да продължават да са “верни” на започнатия режим. Една седмица по-късно резултатът ще бъде много задоволителен.
Какъв трябва да бъде хранителният режим на затлъстелите?
Основно правило е храната да бъде разнообразна и пълноценна, т. е. да бъде съставена от всички хранителни елементи. Лекуващият се не трябва да усеща мъчителен глад. Затова се препоръчва често хранене (4-5-6 пъти дневно) с малки порции храна. Белтъчините трябва да са в нормално количество (70 до 100г дневно). Нужно е да се ограничат мазнините до 40-50г, а въглехидратите – до 150г на ден.
Желателно е веднъж седмично да се консумират само плодове и зеленчуци. Отслабването трябва да става постепенно, до 3 кг месечно. По-значителна редукция на телесната маса се допуска само под постоянен лекарски контрол.
Из книгата на доц. Ханджиев, "Излишните килограми"