Снимка: Istock
Един от най-ценните дарове на природата е медът. Знаем за неговите незаменими ползи за здравето, но не бива да забравяме и за другите пчелни продукти, които също могат да подобрят цялостното ни здраве като прополиса, който бива наричан още пчелен клей.
Прополисът е смес от смоли, която пчелите събират от растителни източници, като дървесна кора. В естествената си форма тази смесица от смоли, прашец и восък е кафява на цвят. Той се използва за предпазване на кошера от бактерии и инфекции.
Наред с меда, медената пита, прашеца, пчелното млечице и восъка, пчелният клей е един от 6-те невероятни пчелни продукта. Защо е толкова полезен и от какво е съставен?
Съдържанието на прополиса варира в зависимост от географското разположение, вида на пчелите, видовете дървета и цветя около кошера и времето на годината. Основните съставки в него са дървесни и растителни смоли, восък, мастни киселини, етерични масла и други летливи вещества, прашец, основни минерали и други органични компоненти.
Пчелният прополис е богат на важни витамини, минерали и микроелементи, сред които магнезий, калций, йод, калий, натрий, мед, цинк, желязо, витамини от групата В, витамини С, Е, Р, както и полифеноли и флавоноиди.
За какво е полезен прополисът?
Прополисът е едно от най-мощните лекарствени вещества, открити в природата. Има мощни противовъзпалителни, антивирусни свойства, което го превръща сред най-добрите естествени антибактериални вещества, ефективни срещу редица бактерии.
Едни от основните му предимства за здравето са:
Прополисът може да се прилага и външно, като действа благоприятно при акне, херпеси, афти в устата, при ангини и болки в гърлото.
Как се употребява пчелният клей?
Всичко зависи от целта на неговата употреба. Може да го откриете под формата на тинктура, сироп, под формата на спрей аерозол за устата и гърлото, мехлеми за грижа за кожата, пасти за зъби, шампоан и сапуни, бонбони.