Тихата епидемия на века – така специалистите определят остеопорозата, от която в световен мащаб страдат 200 милиона души, предимно жени. Метаболитното заболяване протича без симптоми и безболезнено до първата травма, което го прави трудно откриваемо. Въпреки това могат да са налице някои фактори, по които може да се определи дали сте в рисковите групи.
Заболяването засяга хора над средна възраст, най-често жени в менопауза, при които се наблюдава намаляване на костната плътност, което води до счупване при минимална травма. Това е причината близо 400 000 българки да са с крехки кости, а поне 500 000 да имат остеопения – граничното състояние на намалена костна плътност. Болестта не подминава и мъжете, които макар и в по-малък процент, също развиват болестта. Проблемът може да възникне и при пациенти, които са наследствено обременени или приемат определени медикаменти като кортикостероиди, антидепресанти или хормони заради проблем с щитовидната жлеза.
Вероятността от развитие на заболяването се увеличава от вредните навици като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, пиене на повече от две кафета на ден. Ниската физическа активност, както и недостатъчният прием на богати на калций храни, също могат да доведат до намалена костна плътност.
Ранната диагностика дава възможност за започване на своевременно лечение, което може да предотврати тежки фрактури. Затова при настъпване на менопаузата жените трябва да направят изследване на костната плътност, препоръчано от ендокринолог.
За да насочи общественото внимание към това социално-значимо заболяване и неговата ранна профилактика, биотехнологичната компания Amgen България провежда информационна кампания „Внимание, чупливо!“. Участие в нея взеха и студенти от Националната художествена академия (НХА), които изработиха керамични чинии, посветени на кампанията. Творбите са представени на специална изложба в столичния Paradise Center, ет.1, която ще продължи до 2 декември.
Подробности за кампанията и заболяването можете да прочетете на фейсбук страницата „Внимание, чупливо“.
Бърз тест за рискови фактори при остеопороза
1. На колко години сте?
2. Пиете ли повече от три алкохолни напитки на ден?
3. Пушите ли?
4. Слаби ли сте, с индекс за телесна маса /BMI/под 19?
5. Приемали ли сте кортикостероиди през устата за повече от 3 месеца поред?
6. Страдате ли от ревматоиден артрит?
7. Някой от Вашите родители страдал ли е от фрактура на гръбначния стълб, силно прегърбване или фрактура на таза?
8. Чупили ли сте си някога китката или бедрената кост без прилагане на сила?
9. Загуба на ръст над 3 см.?
Резултат: Ако сте отговорили с „Да“ на един или повече от тези въпроси, не е задължително да имате диагноза остеопороза, но имате рискови фактори, които могат да доведат до остеопороза и/или фрактури. За повече информация можете да се консултирате с Вашия лекар.