Снимка: istock
Инфекциозната мононуклеоза засяга почти 90% от населението на земята. Тя се причинява от вируса на Епщайн-Бар – херпесен вирус тип IV. Не всички, които са се срещали с вируса, се разболяват от него. Имунната система при някои хора успява да се справи с инфекцията, като те не проявяват никакви или слаби симптоми. При други обаче болестта протича тежко. За съжаление, симптомите на мононуклеозата са сходни с тези при обикновена вирусна инфекция, което я прави трудно разпознаваема.
Усложненията също демонстрират сходство с настинката, бактериалните инфекции и тежко протичащите остри респираторни заболявания. Именно заради това е лесно човек да се заблуди за истинското си страдание. То обаче се потвърждава от диференциална кръвна картина, както и серологично изследване, доказващо наличието на вируса на Епщайн-Бар.
Тревожни симптоми на чернодробни заболявания
Най-често сред заболелите от вирусна мононуклеоза са деца, тийнейджъри и възрастни между 14 и 30 години.
Кои са симптомите, които могат да подсказват, че страдате от инфекциозна мононуклеоза?
Зачервено, раздразнено и болезнено гърло
Мононуклеозата засяга лимфните органи, сред които са и сливиците. Ето защо може да възникне подуване и възпаление в тях, което да протече доста тежко.
Обрив
Един от първите признаци на мононуклеоза, който много хора неглижират, е появата на обрив по кожата.
Обща силна умора
Умората и отпадналостта са характерни за всяка вирусна инфекция. Ето защо е трудно да се определи от самото ѝ възникване нейната първопричина.
Висока температура
Инфекциозната мононуклеоза може да протече с доста усложнения, едно от които е високата температура. Тя възниква, защото при това заболяване имунната система не може да изпълнява функциите си нормално. Вследствие лимфните органи (далак, черен дроб, сливици, лимфни възли) започват да се възпаляват и да увеличават размерите си.
Затруднено дишане
Едно от най-честите усложнения от мононуклеозата е ангината. Възможно е тя да прерасне в гнойна бактериална инфекция.
Болка в корема
При мононуклеоза е възможно да се появи и болка в горната част на корема заради уголемяването на далака вследствие на вируса на Епщайн-Бар.
Болки в ставите
Вирусната инфекция причинява силни болки във всички стави, предимно в коленете, които наподобяват тези при ревматизъм. Движението е силно ограничено, особено при изкачване на стълби заради силната болка.
10 навика, с които съсипваме бъбреците си
Главоболие
Рядко, но все пак е възможно да се появи и главоболие.
Развитие на друго заболяване
Ако инфекцията се усложни твърде много е възможно да се отключи друго заболяване в зависимост от това кой орган е най-силно засегнат – чернодробни заболявания, лимфни заболявания, енцефалит, менингит.
Какво е лечението?
За съжаление, не съществува лечение за вируса на Епщайн-Бар. Лечението е симптоматично, тоест третират се усложненията в зависимост от характера им. За черния дроб се предписват предпазващи функциите и клетките му медикаменти. Ако се появи бактериална инфекция се предписват и антибиотици. В някои случаи е възможно да се наложи и включването на кортикостероиди, ако лекуващият лекар прецени.
Вирусната мононуклеоза отшумява в рамките на няколко дни или 2 до 3 седмици в зависимост от усложненията. В някои случаи се налага и хоспитализация.
* Статията има информативен характер. При съмнения винаги се консултирайте с лекар.