Снимка: istock
Един от най-важните органи в човешкото тяло е щитовидната жлеза. Когато тя не функционира правилно, възможно е да настъпят промени в теглото, настроението, кожата, месечния цикъл и други. Някои навици като честа консумация на алкохол, тютюнопушене, могат да допринесат за хормоналния дисбаланс. Вижте още 6 възможни причини за него.
Твърде много стрес
Стресът влияе негативно на всички наши системи, в това число и на ендокринната. Когато сте изложени често на стресови ситуации, щитовидната жлеза започва да синтезира повече или по-малко хормони.
За да намалите риска от хормонален дисбаланс, опитайте се да си осигурите достатъчно часове сън, повече спокойствие, спортувайте.
Не консумирате достатъчно полезни мазнини
Има полезни и вредни мазнини. От първия вид тялото ни се нуждае без значение дали спазваме диета или не. Те са важни за здравето и функцията на мозъка, щитовидната жлеза. Тях може да си ги набавите чрез консумацията на риба, зехтин, яйца, месо, млечни продукти.
Как изглеждат 100 калории в плодове, ядките и зеленчуците
Твърде много соеви храни
Соята съдържа много микроелементи, витамини и донякъде може да замести животинските продукти. Въпреки това, не е препоръчително да консумирате твърде много соеви продукти, тъй като те могат да повлияят функцията на щитовидната жлеза.
Когато консумирате соя в прекомерни количества, жлезата абсорбира по-малко йод, който е важен за правилното ѝ функциониране.
Честа консумация на някои зеленчуци
Според учени от университета в Орегон, някои зеленчуци могат да повлияят функцията на щитовидната жлеза. Така например, хапвайте зеле, ряпа и репички, но не прекалявайте с тях, особено ако имате недостиг на йод. Хубаво е да включите в менюто си домати, цвекло, целина.
Твърде много кофеин
Чай, кафе, енергийни напитки... Всички те съдържат кофеин, който ако е в повече, повишава нивата на стресовия хормон кортизол. Това се отразява на метаболизма, на здравето на щитовидната жлеза.
Консумирате храни с висок гликемичен индекс
Гликемичният индекс представлява въглехидратите в храните според ефекта им върху нивата на кръвната захар. Когато една храна е с висок гликемичен индекс, тя покачва стойностите на захарта и инсулина, което може да доведе и до покачване на телесното тегло. Кои храни да избягвате? Сладкиши, тестени изделия с бяло брашно и захар, газирани напитки, сокове, чипсове, снаксове и други.