Внимавайте, кожата страда в студеното време

Абразивните процедури – идеални през зимата

05.02.2020г. / 06 25ч.
Аз жената
Снимка: istock

Снимка: istock

<iframe width="600" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/t1MOFbM4uNo" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

 

Кожата има бариерна функция и през студеното време тази естествена липидна бариера се нарушава, което води до редица проблеми. В резултат на това се обострят розацеята, акнето, себорейният дерматит, атопичният дерматит, псориазисът, екземите. Повечето симптоми се изразяват със зачервяване и обилна десквамация (лющене), придружена със сърбеж.

През зимата се препоръчва избягване на рязка промяна на много студено и на много топло, използването на по-мазни козметични продукти и богати на липиди емолиенти. Храненето трябва да е балансирано, като се увеличи приема на витамин А и Е, омега 3 съдържащи храни.

Розацеята е хронично заболяване, протичащо със зачервяване, оток, разширени капиляри и промени в текстурата на кожата. Акнето пък се причинява от свръхсекреция на себум от мастните жлези, водеща до запушване на отворите на мастните жлези и възпаление. Акнето не е бактериална инфекция както мнозина погрешно смятат, проявява се както в тийнейджърска възраст, така и в по-късна възраст. Счита се, че това е провокирано от съвременния динамичен начин на живот, свързан със стреса. По време на бременността, предвид промените в хормоналните нива, също може да се наблюдава обостряне. То може да се получи и при прекомерна употреба на прясно мляко и храни с висок гликемичен индекс.

Себорейният дерматит се проявява със залющване по скалпа, както и върху вътрешната страна на ухото, веждите и миглите, носа и носните гънки, както и средата на гръдния кош. Себорейният дерматит не е заразен и не се причинява от лоша хигиена.

Друг дерматит е атопичният дерматит. Той протича с периоди на обостряне и ремисия. При пристъп, който се случва седмично, месечно или годишно, кожата в засегнатия участък се зачервява и се появява силен сърбеж. Това състояние се наблюдава обикновено при хора с персонална или фамилна история за атопия (алергична астма, ринит, конюнктивит или хранителни алергии).

Екземите се характеризират с възпаление, сухота, сърбеж или зачервяване на повърхността на кожата. Колкото повече разчесвате засегнатия участък, толкова по-голяма е вероятността вирусите, бактериите и замърсителите да проникнат в кожата и да ви засърби повече.

25 навика за жени - да се погрижим за духа и тялото си

Необходим ли е специалист? По принцип да, всичките тези заболявания трябва да бъдат консултирани и лекувани от дерматолог. Често пъти състоянието може да опре до медикаментозно лечение с антибиотици. Според дерматолога д-р Ива Иванова от Jewel Skin Clinic, пациентите с кожни проблеми трябва да употребяват мазни продукти и задължително емулсия след баня. Още една превантивна мярка е избягването на синтетични и вълнени дрехи, защото те задълбочават кожните проблеми.

А козметиката?

И тук има няколко правила при избора на козметични продукти, сочи д-р Ива Иванова от Jewel Skin Clinic. За да не се нарушава естествената защитна бариера, е добре когато се почиства лицето, да се използват меки гелове без съдържание на сапун, алкохол и оцветители.

Фотозащитният крем пък трябва да предпазва не само срещу UV-B лъчите, но и срещу UV-A. С най-добра поносимост при чувствителна кожа са фотозащитните кремове, съдържащи титаниев диоксид и цинков оксид. При това индексът SPF трябва да бъде не по-малко от 50 единици. Необходимо е да се компенсира недостигът на естествена влага с помощта на овлажняващи средства за чувствителна кожа. Те омекотяват кожата, насищат я с влага, укрепват капилярите, не допускат зачервяване и раздразнения.

И не на последно място – процедурите!

Сред основните процедури, препоръчвани от д-р Ива Иванова от Jewel Skin Clinic, са хидратиращи терапии, мезотерапии, както и всички по-абразивни терапии, лазерни процедури, фраксел. Те са идеални и като превенция на хиперпигментациите.

Например от немедикаментозните методи удачни за борба с акнето са процедурите с т.нар. Blue Light (Syneron E-Max). Те намаляват възпалението и регулират мастната секреция. По думите на д-р Ива Иванова, необходими са от 8 до 10 сесии, два пъти седмично в рамките на месец, за да се постигне клинично подобрение. Друга подходяща процедура, която успокоява кожата на лицето, е Intraceuticals Clarity. Тази терапия е подходяща както за тийнейджърска проблемна кожа, така и за хора в по-зряла възраст с хормонални проблеми. Действа в дълбочина, като регулира себума, има антикомедонен, антибактериален и хидратиращ ефект.

Освен това, както отбелязва д-р Ива Иванова от Jewel Skin Clinic, замества толкова разпространените в момента химични пилинги и лазерно третиране на акнето, но спестява на пациента зачервяването, болката и неприятното излющване. Голям плюс на Clarity терапията в борбата с акнето са нейните природни съставки. Екстрактът от алое вера е най-доброто природно средство за овлажняване и омекотяване на кожата. Маслото от чаено дърво облекчава раздразнената и зачервена кожа. Това прави и лайката, която успокоява дори най-чувствителната кожа, а екстрактът от корен на джинджифил намалява зачервяванията и изравнява тена. Терапията е отличена с награда за иновация в Париж, Франция през 2011 година.

Ползи от маслото от чаено дърво за кожата

При мазна кожа пък особено полезна процедура е ексфолиращият гел, станал известен като Пилингът от Маями. Той повлиява добре и на хиперпигментирана кожа, на възрастна кожа и на кожа със слънчеви изгаряния. Тук ключово действие има салициловата киселина. Тя регулира функцията на мастните жлези и отделянето на мазнини, като нейното противовъзпалително действие намалява появата на поствъзпалителна хиперпигментация или тъмни петна. Формулата на „Пилинга от Маями“ съдържа и екстракт от зелен чай, който е мощен антиоксидант, известен със своята защитна функция срещу стареене и притежаващ противовъзпалително действие, разказва д-р Ива Иванова от Jewel Skin Clinic.

Тя добавя, че „идеална процедура за зимата и подходяща за проблемна кожа е диамантеното микродермабразио, защото обновява кожата, като регулира себума и намалява белезите. Чрез специални стерилни диамантени глави се ексфолира най-горният слой, като се изсмукват замърсяванията и мъртвите клетки. В резултат на това се постига изсветляване на кожата, премахват се пигментациите и възрастовите петна, свиват се разширените пори“.

Коментирай