Снимка: pexels
Ето и информация от редовния брифинг на Националния оперативен щаб, създаден във връзка с новия коронавирус COVID-19, провел се на 26.02.2020 г.
Към тази сутрин, нямаме доказан пациент с коронавирус в България. Негативни са резултатите от тестовете, изпратени от Пловдив, Сливен, Габрово, както и на двама души от Военномедицинска академия (ВМА). Днес очакваме да дойдат пробите от Русе, Бургас и Сливен. През нощта във ВМА са постъпили двама души, които са поставени под наблюдение, тъй като са с минимална грипоподобна симптоматика. Това заяви по време на брифинг генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS – началник на ВМА и председател на Националния оперативен щаб, създаден във връзка с новия коронавирус COVID-19.
Той подчерта, че на този етап няма потвърдени случаи на заразени в Румъния и Сърбия, а по отношение на медийните публикации за акостирал у нас кораб с китайски граждани уточни, че екипажът за последно е бил в рисков регион преди 40 дни: Екипажът не е допуснат въобще да слиза, въпреки че по правилата те отдавна са преминали карантинния период.
Професор Тодор Кантарджиев – директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания предупреди, че у нас се очаква втора грипна вълна с увеличено епидемично разпространение на грипни вируси „В“. „Това трябва да бъде отчетено – препоръчваме приемането на витамин D, както и всички мерки, които бяха по време на пика на грипната епидемия – ограничаване на контактите, миене на ръцете, ако няма маски – използването на шалове“, подчерта проф. Кантарджиев.
Вчера, 25.02.2020 г., е изпратено писмо до всичките областни управители от името на оперативния щаб. „В него ние настояваме да се ангажират за свикването още днес на областните медицински съвети, в които влизат всички директори на болнични заведения в съответната област, директорите и представители на РЗИ. Там сме препоръчали, и това е на главния санитарен инспектор вече задача с неговите хора, да бъдат запознати с нашите инструкции и препоръки за действия при тази ситуация. Съответно, очакваме обратна информация какви са ресурсите, които може да отдели всяка една болница“, поясни генерал-майор проф. Мутафчийски.
„Аз бих казал в този момент, че не бива да се прави разлика между държавни и частни болници. Всъщност, всички лечебни заведения в България ползват публичен ресурс и щом е така, те трябва да бъдат обърнати към обществото. Това е моето схващане, предполагам и вашето“, каза още той.
Въз основа на получената информация ще бъде изготвена карта къде и с какво разполагаме като усилени сили. Тук вече говорим и за план Б. Благодаря на директорите на „Пирогов“ и Александровска болница, които вече заявиха своята готовност да претрансформират в стационари сградите на съответно Клиника по токсикология и Кожна клиника. Във ВМА Клиниката по психиатрия ще бъде затворена, което ще осигури още 40 легла. По военна линия се обсъждат варианти и за останалите ни болници в страната – знаете, че освен болницата в София, имаме военни болници във Варна, Пловдив, Плевен, Сливен, както и два санаториума. Мобилизацията е много сериозна в тази насока. Очакваме подобни действия от всички директори в областните центрове. Говорим за мобилизиране на здравната система да поеме удара и за мобилизиране на гражданското съзнание за всеки един от нас, подчерта още генерал-майор Мутафчийски.