Снимка: istock
В червата ни е съсредоточена голяма част от микробиома на тялото. Полезните бактерии в червата са от ключово значение за здравето и доброто състояние на целия организъм. От тях зависят всички процеси в тялото. Когато полезните чревни бактерии не са в добро състояние, целият организъм страда. Затова е важно да се стараем да се храним така, че да осигурим на полезните си бактерии добра хранителна среда и всички вещества, от които те се нуждаят. От това зависи нормалното функциониране на всяка клетка и тъкан в нашето тяло.
Как полезните бактерии в червата страдат от нашата диета?
Имунната система се влияе пряко от състоянието на чревната флора. Когато бактериите в червата не са достатъчно на брой или не са в добро състояние, имунитетът спада, а имунната система не успява да осъществява нормално всички свои функции.
В червата живеят милиарди бактерии, някои от тях добри, други лоши. За да бъдат в добра симбиоза и да работят в баланс, те се нуждаят от важни за тях хранителни вещества. Когато имунитетът е достатъчно добър, този баланс се поддържа. Когато имунитетът е нарушен, съществува риск лошите бактерии да се разраснат, да създадат дисбаланс в чревната флора и да предизвикат инфекции. Ето защо имунитетът и доброто храносмилане са в неразривна връзка.
Ползи за здравето от пробиотиците
Храните, на които е добре да се набляга за здрави черва, трябва да са пълни със здравословни мазнини, изобилие от фибри, витамини, минерали, антиоксиданти, които да включвате ежедневно в менюто си.
Кои са храните, които подхранват полезните бактерии в червата?
Кои храни са богати на пробиотици
Здравословни мазнини:
Подправки:
Богати на полифеноли храни (вид антиоксиданти):
Пробиотици, които са най-важни за имунната система
Листни зеленчуци:
Пробиотични храни:
Пребиотични храни:
Разнообразието от храни е ключово за доброто състояние на чревната флора. За да бъдат здрави и активни, вашите полезни бактерии се нуждаят от прием на разнообразни здравословни храни, от които да черпят необходимите вещества.
Естествени източници на пробиотици (галерия)
Диетата трябва да е богата на полезни мазнини, есенциални мастни киселини (омега-6 и омега-3), много фибри (от плодовете, зеленчуците, бобовите, зърнените храни), животински и растителни протеини.
Избягвайте еднообразното хранене с едни и същи храни. Предизвиквайте чревната флора с разнообразно меню. Изключването на цели хранителни групи с цел отслабване, например въглехидратите във всичките им форми, крие рискове за червата и бактериите в тях. Ако се храните прекалено рестриктивно спрямо въглехидратите и изключвате дори плодовете и голяма част от зеленчуците, това може сериозно да навреди на чревната флора.