Снимка: istock
Ако диетата ви е структурирана предимно или изцяло от растителни храни, недостигът на протеини е проблем, пред който може би сте изправени. За да компенсирате липсата на протеин от животински произход (доколкото това е възможно), е необходимо да включите повече растителни източници на белтъчини.
4 мита за протеините, които пречат да отслабнете
Дефицитът на протеини при вегетариански и веган режими на хранене може да е сериозен. Липсата на достатъчни количества протеин лишава организма от жизненоважните аминокиселини – основна градивна единица на всяка клетка. При хроничен недостиг на аминокиселини в клетките в организма могат да започнат да текат злокачествени изменения при деленето на клетките, които да поставят здравето в сериозен риск.
Включването на повече протеини в растителната, пък и в каквато и да е диета, дава възможност за дълготрайна ситост и пълноценни нива на енергия. Това е така, защото протеините изискват повече време и повече ресурс за разграждането и усвояването им. Те са по-добрият вариант за набавяне на енергия от бързите и простите въглехидрати.
10 причини да ядете повече протеини
Много лесно можете да включите растителни протеини в диетата си. Зърнените култури са едни от източниците им. Някои зърнени култури са по-богати на протеини от други, затова се считат за високопротеинови.
Кои са четирите най-високопротеинови зърнени култури?
Киноа
Киноата е една от най-популярните зърнени култури сред алтернативно хранещите се хора. Това не е случайно. Тя заслужава специално място в диетата заради изключително богатия си хранителен състав. Тя е превъзходен източник на протеини, здравословни мазнини, фибри, минерали. Киноата е много богата на ценни минерали, като магнезий и желязо. Тя съдържа всичките 9 есенциални незаменими аминокиселини, които тялото ни не може да синтезира само. Киноата не съдържа глутен.
16 от най-здравословните източници на протеини
Амарант
Амарант е друга зърнена култура, богата на много протеин. В една чаша сварен амарант се съдържат 9 грама протеин. Амарантът е по-неизвестен от киноата, но заслужава внимание, защото е с три пъти по-богато наличие на фибри. С ниско съдържание на въглехидрати е, което прави комбинацията от хранителни вещества в амаранта много здравословна.
Камут
Камут е древно зърно, произхождащо от персийските земи в днешен Иран. Прародител е на съвременната пшеница, но с по-различен хранителен състав. Много богат е на протеини. От него може да се прави и пълнозърнесто брашно.
Най-богатите на протеини зеленчуци
Теф
Теф е друга зърнена култура, която е по-малко позната и разпространена. В една чаша варен теф се съдържат почти 10 грама протеин, което е истински завидно количество. Теф е много богат на фибри, които подхранват чревната флора и подобряват микробиома. Консумацията на теф е много добър начин да включите повече протеини и здравословни въглехидрати в диетата си.