Снимка: istock
Сиропът или нектарът от агаве е популярен заместител на захарта. Прави се от растението агаве в южните Съединени щати и Южна Америка. Това растение притежава натурални свойства, които се използват от векове в традиционната медицина на южноамериканските народи. В съвременната търговска мрежа обаче се предлага в силно рафинираната си форма, която поставя под съмнение полезните свойства на сиропа от агаве.
Полезна ли е кокосовата вода за здравето?
Сиропът и нектарът от агаве се правят чрез извличане на сока от растението. При преработка се добива сироп. При тази обработка фруктаните, вид късоверижни въглехидрати, се разграждат до фруктоза. Това означава, че почти всички полезни вещества в натуралния сироп от агаве биват премахнати. И въпреки относително ниския си гликемичен индекс, сиропът от агаве се превръща в не особено здравословен заместител на захарта.
Една от причините за това е именно заблуждаващият показател за гликемичен индекс. Храните с висок гликемичен индекс по правило повишават рязко нивата на кръвната захар и инсулина, като влошават инсулиновата резистентност, метаболизирането на въглехидратите и захарите, и повишават риска от диабет. Страдащите от тези състояния и заболявания биват съветвани да избягват добавените и рафинирани захари, и да ги заместват с подходящи здравословни заместители.
Вреден ли е за всички глутенът?
Сиропът от агаве е един такъв заместител, който обаче съдържа предимно фруктоза. Тук е и разковничето на противоречивата природа на този продукт. Това е така, защото глюкозата се обработва и усвоява от всяка клетка в тялото, докато фруктозата се усвоява, обработва и складира само в черния дроб. Там тя претърпява трансформация в триглицериди. Триглицеридите са вид мастни клетки, които в повишени стойности водят до повишен риск от сърдечносъдови, чернодробни заболявания, диабет.
Нектарът от агаве не повишава толкова нивата на кръвната захар, както го прави бялата захар, но тук това не е единственият здравословен показател, за който трябва да следите. Ролята на гликемичния индекс не е съществена по отношение полезността на продукта.
Фруктозата е истинската опасност в нектара и сиропа от агаве. Според verywellfit.com фруктозата в нектара от агаве се метаболизира в черния дроб и се превръща в триглицериди. Този тип мазнини омазняват черния дроб и с течение на времето могат да доведат до чернодробна стеатоза.
Триглицеридите носят потенциален риск и за сърдечносъдовата система, могат да влошат инсулиновата резистентност, да предизвикат метаболитен синдром, диабет тип 2, да бъдат предпоставка за чернодробни заболявания.
8 неща, които се случват с вас, ако ядете мед всеки ден
По този начин въпреки ниския си гликемичен индекс сиропът от агаве се явява като вид добавена захар, която при всички положения трябва да се ограничава, ако искате да поддържате добро здравословно състояние и фигура. Чистият мед и кленовият сироп са сочени от учени, цитирани от healthdigest.com като по-здравословната алтернатива на рафинираната захар. Ако искате да намалите още повече приема на добавени захари, природен подсладител като стевия например, е друг добър вариант. Натуралното пюре от сладки ябълки или банани също е опция, която да не пренебрегвате.