Снимка: istock
Здравата храносмилателна система е ключът към доброто здраве. Знаете ли, че около 70% от имунните клетки се намират в червата? Стресът, нездравословното хранене, приемът на някои медикаменти, предменструалният синдром са само част от факторите, които могат да доведат до подуване, газове в корема, подуване на червата, запек и други храносмилателни неразположения.
Ето защо е важно да обръщаме внимание на тялото си, да си осигурим консумация на достатъчно количество свежа вода, но да добавим към менюто си и други полезни напитки за храносмилането. Вижте някои от тях.
Чай от джинджифил
Коренът от джинджифил е известен със способността си да облекчава стомашно-чревни проблеми. Изследване от 2019 г., публикувано в Food Science and Nutrition, показва, че джинджифилът съдържа съединения, които могат да намалят риска от появата или да облекчат неразположения като газове, спазми, гадене, подуване на корема и лошо храносмилане, наред с други здравословни проблеми, свързани с червата.
Ароматният джинджифил е чудесна добавка към ястия, супи, фрешове, смутита, а можем да го консумираме и под формата на чай. Не на последно място, за него е известно, че спомага и за засилване на имунитета.
Син чай – за бърз метаболизъм и силен имунитет
Чай от лайка
Една от най-добрите билки за подобряване на храносмилането е лайката. Известна е със своите противовъзпалителни и спазмолитични свойства. Ето защо се смята, че може да помогне за намаляване на стомашните и чревни спазми.
Чаят от лайка е прекрасна напитка, с която можем да облекчим и симптомите на синдрома на раздразнените черва, тъй като западни изследвания показват, че помага за успокояване на мускулите в червата и ускорява времето между храненето и изхождането.
Специалисти препоръчват да не се консумират повече от 3 чаши чай от лайка на ден. Лайката също като джинджифила се препоръчва по време на настинки и грип.
Кефир
Пробиотиците играят жизненоважна роля за поддържането на добро здраве на червата. Хубавото е, че можем да си ги набавим с консумацията на ферментирали храни и напитки, или под формата на хранителни добавки, разбира се след консултация с лекар. Пробиотиците са живи микроорганизми, които виреят в червата и са известни с многото си ползи за здравето ни, като основното е подобряването на здравето на храносмилателната система.
От друга страна, пребиотиците са въглехидрати или фибри (като корен от цикория, банани, артишок, праз лук, аспержи и други), които служат като храна за добрите чревни бактерии или пробиотиците.
Комбинацията от двете работи най-добре за нашето здраве. Кефирът (може да се намери в супермаркетите) например е чудесна напитка, която е богата на пробиотици и спомага за подобряване на чревното здраве. Комбучата също е сред препоръчваните, както и сокът от кисело зеле.
Чай от мента
В списъка с билкови чайове, които подобряват храносмилането и здравето на червата, е и ароматният чай от мента. Ментата съдържа естественото съединение ментол, което се съдържа в листата ѝ.
Чаят от мента е известен и със своите противовъзпалителни и спазмолитични свойства и по този начин помага за намаляване на риска от спазми и възпаления в червата. Може също така да помогне за облекчаване на симптомите на гадене, газове, подуване на корема или лошо храносмилане.
Чаят от мента обикновено е безопасен, но трябва да се консумира умерено според дозировката, препоръчана от вашия лекар. Обикновено 1-2 чаши чай са достатъчни като дневна консумация. Ако прекалим с тази напитка, има риск да обострим неразположенията си.