4 начина да се храните здравословно, но евтино

Защо здравословният начин на живот не е задължително скъп?

07.11.2022г. / 11 25ч.
Илияна Николова
Снимка: istock

Снимка: istock

Здравословното хранене за много хора означава недостижим лукс, защото го свързват с високи цени на продуктите. Това е едновременно вярно и погрешно твърдение, защото има начини да се храните здравословно, без да харчите твърде много пари. Факт е, че някои здравословни храни и продукти са с по-висока стойност, но също така е вярно и това, че здравословните навици в храненето могат да са достъпни и да не струват цяло състояние.

10 от най-здравословните храни за всеки ден

Ако искате да направите крачка към промяна в храненето си към по-здравословен подход, вижте някои лесни начини да го постигнете без това да се отрази зле на финансите ви.

Внимателно и съзнателно пазаруване

Много е важно да се научите да не пазарувате емоционално, особено ако сте гладни. В такива моменти хората са склонни да купуват излишни продукти, калорични храни, да правят нездравословни избори заради изкушения.

Вместо това се старайте да пазарувате целенасочено. Правете си предварителен списък. Не се вглеждайте в храни извън този списък. Следете и за промоционални цени. Има много възможности за избор и купуване на здравословни храни, които не са задължително „био“ или с висока добавена стойност заради екзотичния си характер. Придържането към здравословна диета не означава да купувате скъпи и екзотични храни, а да подбирате внимателно продуктите, като ги съобразявате с целите си.

Грешки в здравословното хранене, които ви карат да не отслабвате

Купувайте повече цели и пълноценни храни, с които да приготвяте ястията си

Готовите ястия, готовите пакетирани и предварително обработени храни и продукти са сред най-нездравословните избори, които можете да направите. Често те са по-евтин вариант, но от здравословна гледна точка струват скъпо. Значително по-добре е да предпочетете да купувате само цели храни с пълноценен хранителен състав, с помощта на които сами да приготвяте ястията си. Това ще ви помогне и да се чувствате по-малко гладни.

Сред най-добрите примери за пълноценни храни са месото, яйцата, млечните продукти, рибата, бобовите растения, ядките, семената, плодовете, зеленчуците. Всички те гарантирано носят дълготрайно засищане, енергия и качествени хранителни вещества.

Полезни стратегии за изграждане на здравословни навици на хранене

Не подминавайте замразените храни

Погрешно се смята, че замразените храни са задължително вредни. Стига да знаете за какво да следите, можете да си избирате прекрасни замразени здравословни храни, които на всичкото отгоре са и по-евтини. Ако например купувате замразени зеленчуци, важно е да прочетете етикета. Ако пише, че са бланширани, не ги купувайте, защото може да имат добавени мазнини, хидрогенирани масла, трансмазнини. Но ако изрично пише, че продуктът е прясно замразен, това означава, че е набран и моментално замразен, което го прави добър избор.

Как да се храните здравословно, ако не обичате зеленчуци

Не се отказвайте от любимите си закуски

Да се храните здравословно далеч не означава, че трябва да се откажете от всичко любимо. Някои лакомства не се броят за нездравословни. Такъв пример са пуканките. Важно е обаче да си ги приготвяте сами у дома. Готовите миксове са с изключително много излишни мазнини и хидрогенирани масла, които всъщност ги правят вредни.

Коментирай