Снимка: istock
Кога бе последният път, в който оцветявахте книжка? Може би съвсем скоро с вашите деца или назад във времето, когато сте били малки. Е, ако се разходите до близката книжарница, ще видите, че има книги за оцветяване не само за деца, но и за възрастни. За оцветяването не само че няма възраст, но ако го практикуваме през целия ни живот, то ни носи ползи за здравето.
Вижте 10 от тях.
1. Намалява нивата на стрес. Стресът засяга всеки от нас, без значение от възрастта. Основателят на аналитичната психология Карл Юнг, често препоръчвал оцветяване на възрастни и деца, подложени на стрес.
Според американския психолог Ben Michaelis, оцветяването генерира творческото мислене, като същевременно активира логическата част на мозъка. Тази комбинация води до по-нисък стрес като цяло.
2. Ангажира целия мозък. Докато много дейности изискват човек да ангажира само едното полукълбо на мозъка си, оцветяването изисква да работят и двете. Това се дължи на факта, че човешкият мозък има логическа и творческа страна. При оцветяването участва всяка страна.
3. Подобрява концентрацията. Причината за това е, че когато оцветяваме се активира предният дял на мозъка. Това означава, че мозъкът на човека се занимава с решаване на проблеми и организационни дейности.
4. За по-малко безпокойство. Още една добра причина да си купим книги за оцветяване е, че могат да ни помогнат да овладеем тревожността. Тя е често срещана. Според проучване, публикувано в списание Art Therapy, оцветяването значително намалява нивата на тревожност на участниците в сравнение с изходната им тревожност преди процеса.
5. Подобрява навиците за сън. Доказано е, че оцветяването подобрява качеството на съня и дори ни помага да заспим по-бързо. Според учени, докато оцветяваме, тялото ни се чувства по-добре и синтезира здравословни нива на мелатонин, което улеснява заспиването.
6. Насърчава оптимизма и измества негативните емоции. Оцветявайки, ние се занимаваме с един вид творчество, а този процес ни помага да отблъснем недоволството и страховете, позволявайки ни да мислим по-позитивно. Според невропсихолога д-р Стан Родски, оцветяването при възрастни води до положителни неврологични ефекти върху мозъка.
7. Ефективна терапия за заболявания, свързани с възрастта. Според специалисти, оцветяването може да има значителни ползи при възрастни хора с когнитивен спад и дори при състояния като болестта на Алцхаймер.
Също така, липсата на активност, на занимания е пагубна за възрастните хора. От друга страна, оцветяването е забавно, приятно, но също така може да помогне за подобряване на координацията око-ръка и двигателните умения, които могат да намалеят с възрастта.
8. Това е релакс за целия мозък. Доказано е, че оцветяването помага за отпускането на човешкия мозък, чрез нормализиране на дишането и пулса, намаляване на стреса.
9. Увеличава притока на кръв към мозъка. Това е много важно, тъй като по този начин той получава повече кислород, а кислородът се пренася от червените кръвни клетки.
10. Подобрява ефективността ни на работа чрез стимулиране на креативността, но и помага да си починем от технологичното претоварване. Според проучване, публикувано във Frontiers of Neural Circuits, всеки може да се възползва от повишаването на креативността си, независимо от професията си.
По материали от mondaymandala.com