Акнето е много упорит проблем, който се овладява трудно и изисква постоянство и непрекъсната грижа за кожата. Свързано е преди всичко с кожни възпаления, причинени от комбинация от фактори – вътрешни и външни. Храненето, начинът на живот, особеностите на мастните жлези и жлезите с вътрешна секреция, рутината в грижата за кожата са само част от тези фактори.
Мазната кожа и повишеното отделяне на себум са сред главните предпоставки за възникване на акне, тъй като в тези условия се задържат бактерии, мъртви кожни клетки, нечистотии, които запушват порите и предизвикват възпаления и гнойни пробиви.
Маските против акне и мазна кожа са един от най-добрите начини да овладеете този кожен проблем. С тяхна помощ едновременно почиствате кожата, хидратирате, овлажнявате и потискате секрецията на излишен себум. Натуралните съставки в тях, които ще ви предложим, имат противовъзпалителни и подхранващи свойства.
Ето и няколко примерни рецепти за маски против акне и мазна кожа, които да опитате.
Авокадо и лимон
Намачкайте авокадото добре с вилица. Към него добавете меда и сока от лимона. Разбъркайте до получаване на хомогенна смес. Нанесете върху измито и подсушено лице. Изчакайте да престои и да подейства 10-15 минути. Изплакнете с хладка вода.
Ябълков оцет, хума и пробиотик
Разтворете капсулата пробиотик. Смесете я с хумата и разбъркайте. Добавете оцета и разбъркайте до получаване на гладка паста. Нанесете върху измито и подсушено лице. Изчакайте около 15 минути или докато хумата започне да се стяга и да засъхва. Изплакнете с хладка вода.
Активен въглен и алое
Разбъркайте всички съставки в купа до пълното им смесване. Нанесете върху чиста и подсушена кожа. Изчакайте да подейства 15-20 минути. Изплакнете с хладка към по-топла вода.
Чесън и прясно мляко
Смесете всички съставки в купа и разбъркайте, докато се смесят. Чесънът трябва да е фино пресован. Нанесете получената гладка смес върху измито и подсушено лице и отново изчакайте около 15 минути да подейства. Изплакнете с хладка вода.