Как да облекчим сухата или влажна кашлица с едно средство?

Честото подкашляне механично води до допълнително раздразнение

02.02.2024г. / 17 37ч.
Мария Дуковска
Снимка: iStock

Снимка: iStock

Събирането в затворени пространства, тесният контакт при общуване, студът през зимните месеци са фактори, които имат ключово значение за по-лесното разпространение на вируси и бактерии, засягащи дихателните пътища.

Дори и имунната система да функционира оптимално, в някои случаи дразненето на дихателните пътища може да бъде толкова изразено, че проявилата се кашлица да персистира без особено подобрение. В някои случаи тя може да бъде суха – например при заразяване с грип се засяга трахеята, поради което е изключително характерна непродуктивната и изключително дразнеща, дори болезнена кашлица. В други случаи, възпалението засяга и долните отдели на респираторния тракт, като по този начин започва продукция на секрет, понякога изключително гъст и жилав, поради което се затруднява неговото отхрачване.

Кашлицата може да продължи дълго време след като останалите прояви на болестта отшумят, което може да влияе в значителна степен върху общото здравословно състояние.

При сухата и при влажната, продуктивна кашлица лечението е насочено в различни посоки. Така докато при сухата се цели намаляване на кашличните пристъпи и тяхното потискане, то при влажна – целта е да се стимулира отхрачването, като по този начин освобождавайки секрета, се подобрява и дишането.

Има комбинирани средства, в чийто състав са включени билкови екстракти с широк спектър на действие, които повлияват еднакво добре както сухата, така и влажната кашлица и спомагат за бързото им овладяване. Това е изключително полезно за специалистите, особено когато има редуване на двата вида кашлица или не е установена точната причина, поради което ключово остава симптоматичното лечение.

Екстрактът от корен на ружа е с богато съдържание на слузни вещества. Те намаляват повишената дразнимост на възпалената лигавица на горните дихателни пътища, потискайки мукоцилиарната активност и отслабвайки по този начин кашличния рефлекс. Не трябва да се подценяват и антибактериалните свойства на растението, което от своя страна предотвратява по-нататъшно възпаление. Действието на екстракта е като за потискане и намаляване на симптомите, така и участие в лечебния процес.

Честото подкашляне чисто механично води до допълнително раздразнение и по този начин става причина за още по-изразен кашличен рефлекс. По този начин се затваря един омагьосан кръг, от който много по-трудно може да се излезе, когато не са били взети мерки навреме.

Това е причината и терапевтичното лечение да започва още в началото на първите прояви, така че да се предотвратят в максимална степен усложненията, които особено при грип са изключително чести, тъй като се намаляват рязко имунните защити на организма и това е предпоставка за вторични бактериални инфекции.

При влажна кашлица ключово значение има втечняването на бронхиалния секрет, като по този начин се улеснява отхрачването. С освобождаване от секрета дихателните пътища се отпускат и се подобрява дишането. Екстрактът от корен на бяла ружа има не само изразен муколитичен ефект, но същевременно с това отпуска гладката мускулатура, която се намира в дихателните пътища. Това е с особено важно значение при лица с бронхиална астма, при които кашлицата при инфекции може да протича изключително затегнато и продължително.

Екстрактът от корен на бяла ружа действа не само върху дихателната система, но още в миналото, както и сега се е използвал при някои патологични състояния на храносмилателната и отделителната система. Действието му се изразява в ограничаване на възпалението по протежението на храносмилателния тракт, успокоява раздразнените тъкани на отделителната система, също така се е прилагал и за лечение на кожни раздразнения. Но най-съществено място заема в лечението на бронхити, различни типове кашлица и остри респираторни състояния на горните дихателни пътища.

Проблем при приготвянето в домашни условия на тинктури, чайове, настойки от корен на бяла ружа е, че дозировката трудно може да бъде регулирана, докато включването в готови сиропни форми на екстракта гарантира точно определена концентрация от активните вещества, което води до по-бърз ефект. 

Експекторанс No5®, възражда старите традиции с уникална комбинация от активни съставки, които действат синергично, за да предоставят комплексно облекчение на кашлицата.

Важно е да се отбележи, че сиропите, които съдържат екстракт от корените на бяла ружа, оказват изключително благоприятно влияние върху всички видове кашлица. Тази съставка намалява възпалението и отделянето на секрет от бронхитe и намалява пристъпите на кашлица. Освен това облекчава дразненето и дискомфорта в гърлото.

В допълнение съставът е обогатен с амониев хлорид, който стимулира движението на ресничките в дихателния епител, втечнява бронхиалната секреция и улеснява отхрачването. Наличието на калиев бромид в състава на продукта оказва успокояващ ефект върху кашлицата, без да блокира центъра на кашляне, а натриевият бензоат подсилва ефекта на екстракта от бяла ружа и притежава антибактериални и противогъбични свойства. Добавеният екстракт от мащерка подпомага отхрачването, притежава антисептични и противовъзпалителни свойства благодарение на етеричните масла, богати на монотерпени.

Синергичното действие на тези съставки не само увеличава ефективността на продукта, но и поддържа естествените механизми на организма в борбата срещу инфекции и възпаления. 

Референции:

1. Cough – an overview, Cleveland Clinic;
2. Learn About Cough, American Lung Association;
3. Clinical Signs and Symptoms of Influenza, Centers for Disease Control and Prevention;
4. Asthma - Symptoms and causes, Mayo Clinic;
5. Recommendations for the management of cough in adults, National Institutes of Health

* Тази статия има информативен характер и не замества консултация с лекар.
 

Свободно време