Снимка: iStock
Времената, в които храната е била необходима само за да съществуваме, отдавна са отминали. В днешни дни можем да се наслаждаваме на почти безкраен избор на продукти, а вкусните ястия и десерти ни носят не само полезни хранителни вещества, но и удоволствие и радост. Малко са хората, които няма да се усмихнат при вида на нещо сладко. Мнозина от нас пък са склонни директно да посегнат към сладкишите, без дори да се замислят. Но дали след това няма да съжаляват? Ако и вие прекалено често изпитвате неутолима „жажда“ за нещо сладко, може би трябва да вземете мерки. Какво можете да направите?
Не дръжте сладкиши у дома
Въпреки че не е необходимо да избягвате напълно любимите си сладки изкушения, може да бъде много по-лесно да управлявате глада си за захар, ако не държите такива у дома. Ако имате деца, опитайте се да включите цялото семейство в приготвянето и готвенето на храна. Изпечете свои собствени здравословни мъфини или нарежете малко пресни плодове заедно. Добавете сметана без захар и подправете с мед или кленов сироп.
Яжте закуска, богата на протеини
Храните с високо съдържание на захар или въглехидрати повишават нивата на инсулин в кръвта ви. Когато кръвната ви захар спадне отново след час или два, ще усетите, че отново жадувате за нещо сладко. Можете да излезете от този омагьосан кръг като започнете деня си със закуска, която има високо съдържание на протеини.
Помислете за яйца, кисело мляко, извара или смути с протеин на прах. Протеинът ви дава енергия, като същевременно поддържа нивата на кръвната ви захар стабилни. Проучване, публикувано в Nutrition Journal, установило, че хората, които закусват храни с високо съдържание на протеини (около 40 % от менюто), огладняват по-бавно, в сравнение с тези, които пропускат закуската или закусват с храни, които съдържат само 15 % протеин.
Поддържайте нивата на кръвната си захар стабилни
Стабилните нива на кръвната захар могат да помогнат за предотвратяване на желанието за сладко. За да поддържате нивата на кръвната си захар стабилни, не пропускайте храненията и се уверете, че включвате в менюто си храни с нисък гликемичен (GI) индекс. Храните с нисък ГИ се усвояват бавно от тялото ви, което води до постепенно повишаване на нивата ѝ. Това помага да се стабилизират нивата на кръвната ви захар и да се предотвратят нейните пикове и спадове. Храните с нисък ГИ включват овесени ядки, пълнозърнест хляб, киноа, сладки картофи, леща, боб, прясно и кисело мляко,, плодове (банани, мандарини, киви, манго и др.).
Помислете защо непременно искате да хапнете нещо сладко
Имате ли желание за сладко, защото сте пропуснали хранене или пък това се дължи на стрес, умора или скука? Ако причината е различна от глад, тогава това се нарича „негладно хранене“ или „глад на ума“. Ако ви е скучно, намерете нещо друго, което не е свързано с храна и което можете да правите, за да забавлявате ума си.
Ако сте стресирани, опитайте се да излезете от стресиращата среда и направете нещо, което наистина може да помогне за намаляване на нивата на стрес – отидете на разходка, дишайте малко чист въздух, слушайте музика, говорете с приятел или потърсете помощта на здравен специалист, който може да ви помогне да се справите със стреса си.
Бройте до 25
Изследователи от университета Ръш монтирали автомат за продажба с 25-секундно закъснение, когато някой избере нездравословен артикул. След това било забелязано, че повечето от тях избирали здравословен вариант, за да избегнат закъснението. Според изследователите, това е така, защото хората предпочитат незабавното удовлетворение. Така че следващия път, когато желанието ви за сладко се появи, спрете там, където сте, поемете дълбоко въздух и бавно пребройте до 25. Използвайте допълнителното време, за да си зададете въпроса: „Наистина ли искам това?“ Може да откриете, че това ви дава решителност да направите по-здравословен избор.