Снимка: iStock
Наричат го Учителят или Беинса Дуно. Петър Дънов е основател на религиозно-философско учение, което учи на любов, справедливост, здравословен начин на живот, мъдрост, правда.
Дънов е една от най-ярките личности в българската история. Неговите мъдри мисли се предават от поколение на поколение и винаги, когато ги чуем или прочетем, преоткриваме по-доброто в себе си. Споделяме някои негови мисли за здравето.
За дишането:
За здрав сън:
Учителят съветвал своите ученици, ако страдат от неспокоен сън, да хапват чесън вечер, да мият краката си с топла вода преди лягане и това ще успокои тялото, и човекът ще заспи по-лесно.
За здрави очи:
– да се хапва леща.
За здрави бъбреци:
– да се хапва фасул.
При липса на желязо:
– да се ядат повече краставици, но сутрин и обед, без вечер.
За добро храносмилане:
– след ядене може да се хапне кисела ябълка;
– да не се смесва кисело, сладко и солено.
Какво ни разболява?
Според думите на Дънов, изречени в неговите многобройни беседи, „няма по-силна отрова от отрицателните мисли, чувства и състояния на човека. Страхът, омразата, съмнението, подозрението са такива отрови. Те са утайки, които се наслояват в кръвта и я тровят.“
Ако човек се тревожи много, тревогата се отразява първо на стомаха, оттам се предава към дробовете, а от тях – на мозъка и може да стигне до очния нерв.
Ако човек мисли негативно, това се отразява на храносмилателната му система. Тя не преработва добре храната и отново разстройва стомаха. Ако човек се храни и мисли положително, спокойно, това влияе благотворно на стомашната система.
„Лошите думи са негативна енергия, която натоварва черния дроб“, казвал е в беседите си Учителя.
„Липсата на вода в тялото също е вредно за човека, прави го нервен, сух. „Еликсирът на живота е топлата вода. Чрез нея се отделят токсините от организма.“
Как да се храним, за да сме здрави?
По материали от книгата „Петър Дънов. Съвети и рецепти“.