Как да разберете, че имате недостиг на калий

Признаци на дефицит на ценния минерал

25.03.2024г. / 10 30ч.
Илияна Николова
Как да разберете, че имате недостиг на калий

Калият е един от най-важните минерали в организма. Той е електролит, имащ множество функции за регулирането на метаболизма, поддържането на водно-солевия баланс в тялото. Той участва в процесите на нервната система, сърдечносъдовата система, метаболизма, усвояването на хранителните вещества, енергийните нива, съня. Ако има недостиг на калий, много от тези процеси в тялото страдат. 

Поддържането на кръвното налягане в оптимални граници е една от най-важните функции на калия за превенция на сърдечносъдови заболявания и инциденти. При дефицит на калий процесите в нервната и сърдечносъдовата система могат да се нарушат, а това да доведе до сериозни проблеми впоследствие. 

За щастие калият може да бъде набавен чрез храната. Едни от най-богатите на калий източници са бананите, спанакът, бобовите култури, сушените плодове, тиквеното семе, доматите, бялото и червеното цвекло, авокадото, киселото мляко, сладките картофи, тиквата, динята. 

Какви са симптомите на дефицит на калий?

Сред най-изразените симптоми, свързани с недостиг на калий в тялото са крампи в мускулите, спазми, потрепвания, слабост в мускулите, замаяност, недостатъчна енергия, мудност, умора, трудности в движението, а в случаи на по-сериозен дефицит могат да се появят бъбречни проблеми, влошен контрол на кръвното налягане, аритмия. 

Има и някои оплаквания, които вероятно не бихте заподозрели, че са провокирани от дефицит на калий, защото се случват и при други състояния. Това например е запек, подуване на корема, тежест, изтръпване на крайниците, затруднено дишане, нужда от дълбоко вдишване, промени в настроението. 

Свързани статии

Каквито и симптоми да забележите, важно е да се посъветвате с личния си лекар, който да прецени дали се налага изследване или консултация с тесен специалист с цел превенция и овладяване на състоянието. 

Какво може да предизвика недостиг на калий в тялото?

Някои от най-честите причини в тялото да не се усвояват достатъчни количества калий въпреки наличието му в храната са приемът на някои медикаменти, диуретици, лекарства за контрол на кръвното налягане, някои антибиотици, успокоителни. 

Сред другите възможни причини за трудности в усвояването на калия могат да са някои медицински състояния, свързани с проблеми в бъбреците, червата, надбъбречните жлези, според клиника Майо, цитирана от WebMD. 

При всички случаи е от огромно значение да се консултирате с лекар, който да определи състоянието ви и причините за дефицит на калий, за да може да се назначи подходящо лечение и режим на хранене.  

Коментирай