Снимка: iStock
17% от жените до 60-годишна възраст у нас страдат от заболяване на щитовидната жлеза. Това сочат данните, представени в Международната седмица на осведомеността относно заболяванията на щитовидната жлеза.
„В България заболяванията на щитовидната жлеза намаляват на фона на това, което са били. България е била ендемичен район. В Интернет човек може да намери всичко, но изключително важна е ролята на нашето сдружение да предоставим достоверна информация на пациентите. Организирали сме редица информационни инициативи. Подготвили сме обучителни видеа, където двама специалисти с огромен опит ще опитат на достъпен език да обяснят проблематиката“, каза в „България сутрин“ Мария Силяновска – председател на Сдружение на пациентите със заболявания на щитовидната жлеза.
Според нея щитовидната жлеза някак остава скрита като орган и първопричина за редица заболявания. Малко изменение във функцията на щитовидната жлеза може да предизвика проблеми в целия организъм, предупреди Силяновска.
За зрителите на Bulgaria ON AIR тя посочи, че при щитовидната жлеза лесно се диагностицират проблемите – необходимо е да си направим кръвни изследвания и ехографски преглед. По думите на Силяновска профилактиката в България не е особено застъпена и е отговорност на всеки от нас да се погрижи за себе си.
„Симптоматиката е скрита. Чувствате се уморен, депресиран, имате проблеми със съня, качвате или сваляте тегло... В един миг може да се изненадате и това да е от щитовидната жлеза. 80% от заболяванията на щитовидната жлеза са при жените. Свързани са със сърдечносъдовите заболявания, с диабета, с онкологичните и хронични респираторни заболявания“, разясни още гостът.
Мария Силяновска допълни, че най-честото лечение е приемането на тиреоидни хормони, но трябва стриктно да се спазват правила при приемането на таблетките.
Гледайте целия разговор във видеото: