Предстои фотоизложба по повод кампанията срещу рака на гърдата “С приятел до теб”

23.09.2008г. / 20 49ч.
Аз жената
Предстои фотоизложба по повод кампанията срещу рака на гърдата “С приятел до теб”

С гостуването на изложбата на световноизвестния фотограф Стивън Ранкин в България стартира Националната кампания за борба с рака на гърдата “С приятел до теб” на Рош България и Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ) и приятели, под патронажа на г-жа Меглена Кунева, Еврокомисар по защита на потребителите. Началото на кампанията бе обявено на работна закуска на 18 септември 2008 г., в хотел Арена ди Сердика.

Изложбата Breast Friends (брест френдс) пристига в България след гостуването си в 30 страни пред над 2 милиона зрители. В изложбата, която ще бъде открита на 29 септември във фоайето на City Center Sofia, посетителите ще видят 30 художествени фотографии на жени, излекували се от рак на гърдата, заедно с най-близките им хора, които са били до тях по време на борбата с болестта. Пред обектива на фотографа застават и известни личности, помогнали на свои приятели да преживеят болестта. Сред тях са хърватският актьор Горан Вишнич, британската изпълнителка Гери Холиуел, Ромина Пауър, американската актриса Марша Крос, позната на българските зрители от сериала “Отчаяни съпруги”, и Джери Хол, чиято сестра близначка с благодарност я признава за най-голямата си опора в борбата с болестта.

В работната среща участие взе актрисата Искра Радева, лице на кампанията, която разказа за инициативата и за гостуването на изложбата у нас. Евгения Адърска – Председател на Асоциация на пациентите с онкологични заболявания (АПОЗ) и приятели, подчерта, че “Профилактиката и ранното откриване на болестта са решаващи фактори за преодоляването й, а широката обществена информираност по темата може да спаси много животи.” Тя добави, че “ракът на гърдата не е еднородно заболяване, има много разновидности и трябва да се диагностицира точно, за да се приложи най-подходящото лечение. Съвременната наука предлага методи, които според конкретния случай могат да излекуват рака на гърдата или да удължат живота”. Личната си история, свързана с борбата с болестта разказаха Маргарита Методиева и “приятелят до нея” Теодора Панайотова. Те обърнаха внимание на изключителното значение на подкрепата от страна на близките в тежките моменти по пътя към възстановяване.

На срещата бе анонсиран и стартът на български проект в рамките на кампанията. В изложбата на Стивън Ранкин няма българско лице и именно затова “С приятел до теб” ще продължи с български прочит на тази гореща социална тема през обектива на талантливото фотографско дуо Богданов и Мисирков. Фотографската сесия ще се реализира през октомври и ще е показана по-късно тази година, като идеята е тя да обиколи всички областни градове в България и така да даде кураж на много жени с тази диагноза, както и на техните близки.

Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените. Установено е, че една на всеки десет жени ще развие рак на гърдата през живота си. Ако е открит отрано, преди да има метастази извън гърдата, повече от 95% от заболелите жени имат шанс да преживеят минимум пет години. Въпреки прогреса в диагностиката и лечението, ракът на гърдата е водещата причина за смъртност при жените във възрастовата граница 35-55 години и втората водеща причина за смъртност при всички жени.

Всяка година в България се откриват 3584 нови случая с рак на гърдата по данни на Националния раков регистър. При повечето от тях (92.9%), болестта е в ранен стадий и в 7.1% – в напреднал метастатичен стадий.

Последните научни открития показват, че ракът на гърдата не е еднородно заболяване, а съвкупност от много и различни форми. Дори когато туморите са външно еднакви, те притежават собствени характеристики заради различния си генетичен код. Тези открития се използват за предсказване развитието на болестта – вероятността даден тумор бързо да се разпространява, както и отговора към различните видове медикаменти. Лечението се съобразява индивидуално с вида рак и конкретния пациент. Това е ключова насока в бъдещите научни изследвания.

Добрата новина е, че медицината е по-близо от всякога до възможността за откриване и унищожаване на туморите на гърдата. Новите възможности са свързани с въвеждането на високо технологични медикаменти, прицелни терапии, които бележат значителен успех в борбата с болестта.

* * *

Подкрепете здравето
Мисис “Булка” Жулиета Гогова за профилактиката на рака на гърдата
Кристина Димитрова не пропуска профилактиката
SMS за център за следоперативно възстановяване

Коментирай