5 храни, които помагат при киселини 

Облекчете стомашния рефлукс 

07.08.2024г. / 17 30ч.
Мария Василева
Зеленчуците могат да помогнат за намаляване на симптомите на киселини. Снимка: istock

Зеленчуците могат да помогнат за намаляване на симптомите на киселини. Снимка: istock

Смесването на различни видове храни, прекалените количества и консумацията на течности по време на хранене могат да раздразнят стомаха. Това състояние се характеризира с „връщане“ на киселини от стомаха към хранопровода. Кои храни можете да консумирате, за да облекчите киселините?

Зеленчуци 

Зеленчуците могат да помогнат за намаляване на симптомите на киселини. Те са добър източник на фибри, с ниско съдържание на мазнини и се считат за алкализиращи или ниско киселинни храни. Можете да изберете как искате да включите зеленчуците в диетата си – използвайте зеленчуци в салатата си, добавете нарязани зеленчуци към любимите си ястия или ги смесете с плодове, за да направите пресни сокове.

Някои примери за зеленчуци, които можете да консумирате ако страдате от киселини, включват: броколи и карфиол; зеле и спанак; моркови, царевица; краставици, джинджифил; зелен боб; зелени чушки; обикновени и сладки картофи.

Пълнозърнести храни 

Пълнозърнестите храни са добър източник на фибри. Фибрите играят жизненоважна роля за намаляване на симптомите на киселини. Диета с ниско съдържание на фибри може да забави храносмилането и да попречи на стомаха да се изпразни правилно. Това може да причини симптоми на киселинен рефлукс като киселини и регургитация.

Едно проучване установило, че хората, които ядат храни, богати на фибри, имат по-добро храносмилане и по-рядко изпитват симптоми на киселини. Примери за пълнозърнести храни са: кафяв ориз; кускус; овесена каша; пълнозърнест хляб.

Свързани статии

Млечни продукти 

Прясното и киселото мляко действат като временен буфер, успокояващ симптомите на киселини. „Една от причините повечето хора да са симптоматични с киселинен рефлукс е, че той причинява увреждане на лигавицата на хранопровода“, това споделя Нипапорн Пичетшоте, M.D., специалист по гастроентерология в UCLA Medical Center. „Прясното и киселото мляко покриват хранопровода, така че да не усещате, че киселината дразни лигавицата.“

Киселото мляко е богато на пробиотици, които насърчават здравословния баланс на бактериите в червата ви, помагат при храносмилането – заедно с повишаване на усвояването на хранителните вещества. Предпочитайте обезмаслени или нискомаслени разновидности вместо тези, произведени от пълномаслено мляко. „Храните с по-високо съдържание на мазнини могат да причинят повече рефлукс“, казва Пичетшоте.

Сьомга 

Тази розова риба – заедно с други постни протеини като пилешко и пуешко – винаги е умен избор. Сьомгата е лесна за смилане и няма да се задържи в стомаха ви дълго време, а това намалява риска от рефлукс. Ако изберете пилешко или пуешко месо, не забравяйте да премахнете мазната кожа и изберете печене във фурна или печене на скара, вместо пържене.

Добавете вкус с билки (мислете за магданоз и босилек) вместо с подправки. Това може да облекчи работата на стомаха и да намали киселините.

Свързани статии

Банани 

Този нискокиселинен или алкален плод може да помогне за неутрализиране на стомашната киселина чрез покриване на раздразнената лигавица на хранопровода. Бананите са не само алкални – те също са богати на пектин – това са разтворими фибри, които помагат на храната да „тече“ добре през храносмилателния тракт.

Това може да ви помогне да се чувствате сити по-дълго, така че е по-малко вероятно да преядете. Други алкални храни включват: пъпеши (особено пъпеш и медена роса); зърна (като див ориз, овес и киноа); карфиол; бадеми.

Тази статия има информативен характер. При наличието на сериозни симптоми, винаги се консултирайте с вашия лекуващ лекар. 

Свързани статии

Коментирай