Билки, действащи противовъзпалително. Снимка: istock
Билките са част от нашето ежедневие под една или друга форма. Консумираме ги под формата на чай, добавяме ги към ястия, приемаме ги като хранителна добавка. С билките трябва да се внимава, затова преди техния прием е важно да се допитаме до лекар.
Знаем, че възпалението е в основата на повечето заболявания.
Ашваганда – Тя е добре позната противовъзпалителна билка, която се ползва в аюрведа. Според някои данни, ашваганда може да допринесе за намаляване на кортизола в тялото, балансиране на нивата на кръвната захар, облекчава безпокойството, облекчава надбъбречната умора и засилва имунната функция.
Корен от астрагал – Използван е от хиляди години, за да помогне на тялото да се бори със стреса. Лабораторни изследвания показват, че неговите екстракти са в състояние да намалят възпалението и оксидативния стрес. Билката съдържа сапонини, флавоноиди и полизахариди, които са отговорни за нейните противовъзпалителни ефекти.
Котешки нокът – За тази билка е известно, че има впечатляващи противовъзпалителни свойства. Известно е, че допринася за облекчаване на възпалителни храносмилателни проблеми, като болестта на Крон, стомашни язви и синдром на пропускливи черва.
Лайка – Тя се използва от векове заради своите лечебни, подхранващи свойства. Известно е, че помага при настинки и грип, намалява болката и възпалението, облекчава храносмилателни проблеми.
Западни проучвания показват, че поради противовъзпалителните си свойства, лайката е полезна при проблеми като остеоартрит, стомашно-чревни разстройства и други.
Кориандър – Обикновено го добавяме към гуакамоле или други вкусни рецепти. Кориандърът е много богат на антиоксиданти, включително флавоноида кверцетин. Помага в борбата с оксидативния стрес и насърчаване на детоксикацията на организма.
Ехинацея – Тя ни осигурява флавоноиди, инулин, полизахариди и етерични масла. Обикновено се препоръчва за консумация под формата на чай по време на настинки, грип. Ехинацеята се предлага и като хранителна добавка и е известно, че засилва функцията на имунната система и намалява неразположенията, свързани с ревматоиден артрит.
Сминдух – Сминдухът е една от най-известните противовъзпалителни билки поради многото си ползи за здравето на храносмилателната и сърдечносъдовата система. Може да намали възпалението на стомаха и е доказано, че подобрява възпалителни проблеми, като афти в устата, бронхит, метаболитни нарушения.
Босилек – Той прави ястията ни много по-вкусни и ароматни. Оказва се, че според изследвания, босилекът е в състояние да се бори с вирусни, бактериални и гъбични инфекции. Смята се, че помага за облекчаване на главоболие и напрежение в синусите, поддържа здравето на зъбите и защитава здравето на сърцето.