7 признака, че тялото ви не понася глутен. Снимка: istock
Въпреки че глутенът е част от нашето традиционно меню, това не означава, че той е полезен за всеки от нас. Тестените и преработени храни със сигурност нямат почти нищо общо с тези, с които са се хранили нашите предци. Кои са признаците, че може би имате глутенова непоносимост?
Хората, които съобщават за непоносимост към глутен, казват, че симптоми като диария и запек, са често срещани. От време на време се очаква да имате такива храносмилателни проблеми, но изпитването им през повечето дни може да означава основно заболяване.
Хората с целиакия също могат да получат диария и запек. Те също могат да имат изпражнения, които миришат особено неприятно, тъй като състоянието причинява лошо усвояване на хранителните вещества.
Друг често срещан симптом, който хората съобщават в случаи на непоносимост към глутен, е подуването на корема. Това се отнася до усещането за пълен стомах, което е неудобно и продължително. Хората също могат да почувстват натрупване на газове. Някои храни или напитки, като зеленчуци и газирани напитки, могат да причинят подуване на корема. Това обаче може да се случи поради различни причини.
При хора с непоносимост към глутен чувството за подуване на корема може да се появи много редовно и не е непременно свързано с количеството храна, която приемат.
Непоносимостта към глутен може да причини умора по две основни причини. Първата е, защото тялото ви естествено ще се измори повече, когато не може да абсорбира достатъчно необходимите хранителни вещества. Второто е, защото хроничната болка и гадене, причинени от непоносимост към глутен, са психически изтощителни и могат да нарушат съня.
Един от най-тревожните признаци на непоносимост към глутен са кожните реакции. Дерматит херпетиформис е състояние на кожата, което причинява сърбящи, болезнени мехури. За съжаление, при много хора дерматитният херпетиформис е погрешно диагностициран като екзема, въпреки че в повечето случаи е лечим чрез приемане на диета без глутен.
Недиагностицираната целиакия при децата може да ги лиши от ценни хранителни вещества, необходими за растежа и развитието. Темпът на растеж също може да се забави. Както възрастни, така и деца, вече диагностицирани с целиакия, могат да изпитат загуба на тегло, въпреки че имат нормален апетит. Това е така, защото дори малки количества глутен причиняват увреждане на лигавицата на червата, което води до малабсорбция. Това увреждане може да продължи с години при възрастни, дори след преминаване към диета без глутен.
Афтите (афтозните язви) са болезнени, малки подобни на кратери рани, които се развиват по вътрешната страна на бузите, венците, езика или небцето. Причината за афтите убягва на учените от години, но стресът, инфекцията, травмата и някои храни са известни отключващи фактори. Въпреки това, за малка част от хората непоносимостта към глутен може да е виновникът.
В едно изследователско проучване над 240 пациенти с повтарящи се язви в устата са изследвани за целиакия и при седем е потвърдено заболяването. Интересното е, че и седемте не са реагирали на рутинни лекарства против язви в устата и като цяло афтите са били единственият им забележим симптом.
През 2020 г. почти 1 на 10 американци съобщават, че имат депресия, като разпространението ѝ достига до 20% сред юношите и младите хора. Хората с храносмилателни проблеми може да са по-податливи както на тревожност, така и на депресия, отколкото тези без никакви основни заболявания. Депресията и тревожността са особено чести сред хората с целиакия. Няколко теории предполагат как непоносимостта към глутен може да повлияе на депресията. Те включват:
Тази статия е с информативен характер. Ако се съмнявате във вашето здравословно състояние, винаги се консултирайте с лекуващия ви лекар.