Снимка: iStock
Болки в ставите и мускулите, скованост, оток, затруднена походка са често срещани оплаквания през есенно-зимния период при хора с проблеми в опорно-двигателния апарат. Традиционното лечение на тези оплаквания включва редица медикаменти, физиотерапия, вътреставни инжекции и оперативни интервенции.
Затова често търсим алтернативни начини да облекчим дискомфорта. В този ред на мисли може ли хомеопатията да помогне при облекчаването на тези хронични оплаквания?
Най-всеобхватното до момента медицинско проучване в областта на хомеопатията EPI3, категорично доказва, че това е възможно. То е проведено във Франция сред 825 общопрактикуващи лекари и 8 559 техни пациенти. Всеки 8-ми от тези пациенти има проблеми с гръбначния стълб и/или болки в горните и долните крайници.
Резултатите от проучването показват, че групата от хора, лекувани с хомеопатия, са приемали с 46 % по-малко нестероидни противовъзпалителни средства (НПВС) и 67% по-малко аналгетици, за да облекчат своите мускулно-скелетни болки. В подгрупата на пациентите над 70 г. употребата на НПВС в хомеопатичната група е 3,7 пъти по-малка. 1 и 2
"В моята лекарска практика голяма част от пациентите са именно хора с хронични болки в мускулите и ставите, които се обострят през студените месеци от годината. Разбира се, всеки един случай е индивидуален, но заедно с традиционните медикаменти за лечение, предписвам и хомеопатични препарати. Не трябва да забравяме, че хомеопатията е част от холистичния подход в лечението на пациента. Тя е също толкова ефикаска като метод на лечение , но за разлика от НСПВС е без странични действия и противопоказания. Също така хомеопатията дава възможност за изключително индивидуализиран подход, спрямо конкретните оплаквания на всеки пациент.", коментира д-р Айча Заралиева, д.м., специалист по физикална и рехабилитационна медицина и преподавател по физиотерапия в Югозападен университет „Неофит Рилски“.
Д-р Заралиева.
Тя сподели, че съществуват редица медицински проучвания, които показват ефективността на отделни хомеопатични препарати, както и комбинацията от такива. Даде за пример хомеопатичен гел, съдържащ Rhus Toxicodendron, Ledum Palustre, Symphytum officinale. Медицинско проучване от тази година показва, че статистически той има същата ефективност в сравнение с геловете съдържащи piroxicam (НСПВ). 3
Друг подобен прием е използването на екстракт от Bryonia от здрави спортисти. Медицински е доказано, че той подобрява тяхната издръжливост, капацитет и нормализирането на сърдечната честота след физическо натоварване. 4
"Според конкретното оплакване на моите пациенти аз избирам най-подходящия за тях медикамент. Примерно, при болки в ставите и скованост след събуждане, които се подобряват при леко раздвижване, препоръчвам Rhus toxicodendron. Но най-голямата звезда в богатата палитра от хомеопатични медикаменти е Arnica montana, който се прилага при най-широк кръг оплаквания като мускулна треска и умора, кръвонасядане, слаби съдове, болки при грип и грипоподобни състояния и е основен при всеки вид травма.", добавя д-р Заралиева.