Подправки с мощно противораково действие

Антиканцерогенни подправки за превенция на рак

26.10.2024г. / 07 00ч.
Илияна Николова
Подправки с мощно противораково действие. Снимка: istock

Подправки с мощно противораково действие. Снимка: istock

Подправките са не просто средство да овкусим ястията си. Те носят изключително наситени активни вещества, на които не само дължат вкусовите и ароматните си свойства, но те са източник на мощни противоракови ефекти. Подправките съдържат антиоксиданти и активни вещества, полифеноли, фитохимикали, които са във високи концентрации и имат изразен антиканцерогенен характер. Редовното включване на някои подправки в ястията и печивата ви може да допринесе за превенцията на някои видове рак. Активните вещества в тези подправки с мощно противораково действие имат свойството да потискат генезата на ракови клетки и тяхното размножаване.

Свързани статии

Кои са подправките с мощно противораково действие?

Черен пипер 

Черният пипер е една от най-широко използваните подправки в нашата и в чуждестранните кухни. Но това не го прави обикновен, напротив. Черният пипер има изключителни противоракови свойства, които дължи на активните си съставки, придаващи характерните му вкус и аромат. Пиперинът е сред тези вещества. Той има свойството да блокира растежа и развитието на туморни клетки, като потиска генезата им. Пиперинът намалява възпаленията в тялото и намалява влиянието на свободните радикали, причиняващи злокачествени изменения в клетките.

Джинджифил 

Джинджифилът е известен с изключително мощните си противовъзпалителни и антибактериални свойства. Активната съставка на джинджифила – гингерол, му придава тези фантастични качества. Благодарение на гингерола джинджифилът е не само средство за борба с инфекциите, настинките, вирусните и бактериалните атаки, но и за блокирането на механизмите на формация на ракови клетки в тъканите. Джинджифилът има силно изразен противораков ефект, като това е една солидна причина да го включвате в менюто си всеки ден без изключение под различна форма.

Риган 

Риганът е добре познат в нашата традиционна кухня. На него обаче трябва да обърнете по-специално внимание, защото може да ви помогне в превенцията на ракови заболявания. Риганът съдържа феноменални активни вещества, които имат изразен противораков характер. Дължи тези свойства на полифенола карвакрол в състава си, който придава вкусовите и ароматните качества на ригана. Този антиоксидант се свързва със свободните радикали в организма и намалява тяхното оксидативно влияние върху тъканите, предпазвайки от рак.

Свързани статии

Канела 

Канелата е една от най-известните подправки против рак. Тя има и много полезни свойства в борбата с диабет, тъй като намалява нивата на кръвната захар. Канелата подобрява чувствителността на клетките към инсулина, което прави усвояването на захарите по-качествено. Ароматна и вкусна, канелата прави всяко ястие, печиво и напитка по-специални. А редовното ѝ включване в храненето предпазва от рак и диабет.

Свързани статии

Копър 

Копърът е една от най-полезните подправки в борбата с раковите клетки. Той съдържа анетол, който е мощен антиоксидант, имащ противоракови свойства. Копърът е полезен в потискането на възпаления в клетките, което предпазва от хронични и дегенеративни заболявания, включително ракови процеси и злокачествени изменения, причинени от тези тлеещи възпаления. Копърът е полезен и за подсилването на имунитета, растежа на косата, подобряване състоянието на кожата и ноктите. Съдържа изобилие от витамин К, който е ценен за костите и механизмите на кръвосъсирването.

Свързани статии

Коментирай
3 rate up comment 1 rate down comment
ТМД ( преди 2 месеца )
Значи да се наблегне и на мастиката. Там има доста анетол
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7 rate up comment 0 rate down comment
..... ( преди 2 месеца )
6 rate up comment 1 rate down comment
анонимен ( преди 2 месеца )
До: Маша Чуйко БЛАГОДАРЯ ВИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14 rate up comment 10 rate down comment
merian25 ( преди 2 месеца )
14 rate up comment 2 rate down comment
Маша Чуйко ( преди 2 месеца )
Благодаря , за полезната статия !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар