Кои са 8-те най-добри антиейдж хранителни добавки? Снимка: istock
Науката против стареенето не спира да се развива. Разбира се, не можем да спрем хода на времето, но можем да се опитаме да го забавим, правейки няколко малки промени в ежедневието си, осигурявайки на тялото си това, от което има нужда. Кои са най-добрите добавки против стареене?
Добавките с колаген се предлагат под формата на капсули или прахове, които могат да се смесват в напитка. Колагенът е основният протеин в човешката кожа, съставляващ около 90% от общото ѝ тегло. Приемането на добавки с колаген може да помогне за намаляване на някои признаци на стареене на кожата ви.
Зелените смеси са прахове, които могат да се добавят към сокове или смутита. Те обикновено са с високо съдържание на антиоксиданти, които са вещества, които могат да помогнат за защитата на клетките ви от увреждане и болести с напредване на възрастта. Зелените смеси са най-различни, но обикновено включват зелени растения и зеленчуци, както и видове водорасли (като спирулина и хлорела).
Някои учени предполагат, че спирулина има потенциала да предпазва от ефектите на стареенето на кожата и увреждането от слънцето и че хлорела може да помогне за намаляване на дегенерацията на мускулите и влошаването на състоянието на клетките.
Това съединение се намира в подправката куркума и ѝ придава антиоксидантни свойства. Както при зелените смеси, има изследвания върху животни и лабораторни изследвания, сочещи намаляване на стареенето на клетките. Едно проучване показва, че добавките с куркумин увеличават продължителността на живота на мухите.
По-важното е, че преглед на проучвания с хора, установил, че куркуминът може да забави когнитивния спад при по-възрастни хора.
Д-р Никълъс Перикоун, лекар, който се занимава със стареенето, споделя: „Витамин С или аскорбинова киселина е много ефективен и е първият открит витамин, който има антиоксидантна активност и инхибира образуването на меланин. Прави кожата по-сияйна и играе важна роля в образуването на колаген, което води до предотвратяване на бръчки и стареене на кожата.“
Витамин С подобрява не само състоянието на кожата, но и засилва имунната система, намалява алергиите и предотвратява заболявания, свързани със свободните радикали (оксидативен стрес), като коронарна артериална болест (CAD), болест на Алцхаймер (AD), ракови заболявания и алергичен ринит. В медицината против стареене експертите препоръчват прием на витамин С около 1000 – 2000 мг на ден.
Има малка вероятност витамин С да е прекомерен и да се натрупва в тялото, тъй като е водоразтворим витамин със 100% усвоимост, следователно може лесно да се екскретира в урината. Натрупването на витамин С в тялото може да бъде предотвратено чрез подходяща хидратация (пиене на вода). Въпреки това, пациентите с бъбречни заболявания трябва да се консултират с лекар, преди да приемат витамини.
Витамин Е е един от най-мощните антиоксиданти, но основната му разлика от витамин С е, че е мастноразтворим витамин и неразтворим във вода. Витамин Е има способността да предпазва колагена от увреждане от свободните радикали, докато витамин С повишава целостта на клетъчната стена.
Има много изследвания, които показват, че витамин Е е полезен за предотвратяване на сърдечни заболявания, хипертония или високо кръвно налягане, исхемичен инсулт, болестта на Алцхаймер и рак.
Коензим Q10 помага на ензимите да работят нормално и телесните системи да работят нормално. Намира се в органи, които използват много енергия например – сърдечни клетки, мускулни клетки и сперматогенни клетки. Q10 е важна част от производството на енергия в клетките и също така действа като антиоксидант.
Започвайки от 30-годишна възраст нататък, Q10 в клетките се произвежда по-малко. Освен това средствата за понижаване на липидите също влияят на нивата на Q10 в тялото, за да намаляват бързо. Проучвания при пациенти със сърдечна недостатъчност, приемането на Q10 е свързано с подобрена сърдечна функция.
Това е витамин, който има специални функции за рециклиране на витамин С, коензим Q10 и глутатион, като помага на тялото ни да може отново да използва витамините. ALA също така има уникални характеристики, които могат да се борят срещу свободните радикали както в мазнини (разтворими в липиди), като плазмена мембрана, така и във вода (разтворими във вода). Представете си го като войници от специални сили, които могат да атакуват врага навсякъде, независимо дали на земята, въздуха и водата. В Европа ALA е популярна като добавка при пациенти със захарен диабет. Приемането на ALA в комбинация с антидиабетни средства може да причини сериозно ниски нива на кръвната захар, което е много опасно. Пациентите с диабет трябва да се консултират със своя лекуващ лекар, преди да приемат ALA.
Гроздето съдържа вещества, които обикновено се разпознават в две групи като ресвератрол, който се намира в кожата на гроздето и OPC (олигомерен, проантоцианидин, пикногенол), който се намира в семената. Изследователски екип установил, че ресвератролът може да удължи живота на човешките клетки и също така е полезен за предотвратяване на сърдечни заболявания.
Тази статия има информативен характер. Преди да използвате каквито и да е хранителни добавки, винаги се консултирайте с вашия лекуващ лекар.